Komisja Wenecka o ustawie represyjnej

17 stycznia 2020

Komisja Wenecka po dwudniowej wizycie w Polsce wydała 16 stycznia opinię dotyczącą tak zwanej ustawy represyjnej. Czytamy w niej między innymi, że niektóre z proponowanych zmian "można postrzegać jako dalsze podważanie niezależności sądownictwa".

Komisja Wenecka wydała opinię na temat ustawy represyjnej
Komisja Wenecka wydała opinię na temat ustawy represyjnej16.01 | Komisja Wenecka wydała miażdżącą opinię na temat ustawy represyjnej. Zbigniew Ziobro opinie nazywa parodią, śmiać się jednak nie ma z czego, bo Parlament Europejski przyjął rezolucję krytykującą Polskę i Węgry w sprawie praworządności.

W dniach 9-10 stycznia z wizytą do Polski przyjechali przedstawiciele Komisji Weneckiej. Delegaci prowadzili rozmowy na temat nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym w Sejmie, Senacie, Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa i z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

16 stycznia Komisja opublikowała pilną opinię w sprawie tej nowelizacji. Dokument liczy 14 stron i jest krytyczny wobec tak zwanej ustawy represyjnej.

Sędzia Rączka: rządzący będą mówili co innego, niż dzieje się w rzeczywistości

Podejrzewam, że rządzący będą zachowywać się, jak do tej pory. Będą mówili co innego, niż dzieje się w rzeczywistości, będą grali na zwłokę - ocenił sędzia Sądu Najwyższego profesor Krzysztof Rączka, pytany jak rządzący mogą zareagować na uruchomienie przez Komisję Europejską wobec Polski procedury naruszeniowej w związku z ustawą dotyczącą dyscyplinowania sędziów. - Na dłuższą metę to nie zda egzaminu, to się zemści prędzej czy później - dodał Rączka.

Ustawa represyjna opublikowana w Dzienniku Ustaw

Nowelizacja ustaw o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym została opublikowana w Dzienniku Ustaw w czwartek. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją we wtorek. Nowelizacja ma wejść w życie po siedmiu dniach od publikacji.

"Być może rzeczywiście społeczeństwo uznało, że politycy PiS przesadzili"

Może okazać się, że spadek notowań dla PiS-u nie dotknie Andrzeja Dudy. Byłoby to zaskakujące, bo Andrzej Duda jest zespawany z Prawem i Sprawiedliwością. Wydawałoby się naturalne, że jeśli będzie spadać Prawu i Sprawiedliwości, będzie spadać Dudzie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 politolog Marek Migalski. Politycy PiS cały czas mówią, że sądy nikogo nie obchodzą, a tu nagle się okazuje, że ta tematyka jednak interesuje ludzi - dodał Mariusz Janicki z "Polityki".

"Pan prezydent Europejczykiem już się nie czuje"

Wypowiedź prezydenta w Zwoleniu o zmianach w polskim sądownictwie jest absurdem - ocenił w "Faktach po Faktach" TVN24 Marek Borowski, senator Platformy Obywatelskiej. - Moim zdaniem, powód tej wypowiedzi jest jasny: to jest kampania wyborcza. Prezydent patrzy na wyniki aktualnych sondaży, tam troszkę mu spada i widzi, że musi poszukać sojuszników - dodał.

"Jednego senatora przekonaliśmy. Było bardzo blisko"

Było do przewidzenia, że opozycja ustawy nie przyjmie - mówił w Senacie wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. W izbie wyższej odrzucono w piątek tak zwaną ustawę represyjną. Teraz wróci ona do Sejmu. - Tam większość jest inna i ta większość może dać czerwoną kartkę dzisiejszej uchwale Senatu - zwrócił uwagę Kaleta.

"Jestem zbulwersowana i zdziwiona, że to idzie aż tak daleko"

Wszyscy, oprócz polskiego rządu, traktują poważnie opinie Komisji Weneckiej - powiedziała w TVN24 mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy". W czwartek Komisja Wenecka wydała krytyczną opinię w sprawie ustawy represyjnej dotyczącej sędziów.

Ustawa represyjna "jest ustawą złą, a wręcz szkodliwą"

Ustawa ta jest rażąco sprzeczna z konstytucyjnymi, międzynarodowymi standardami niezależności sądów, niezawisłości sędziów. Poprzez to jest ustawą złą, a wręcz szkodliwą - powiedział w Senacie prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki.