Ekshumacja Franco

8 października 2019
Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii odrzucił wniosek w sprawie przeniesienia prochów rodziny generała Francisco FrancoWikimedia (CC BY SA 2.0)/Tonywieczorek

24 października 2019 roku ekshumowano generała Francisco Franco. Szczątki dyktatora zostały przetransportowane z mauzoleum hiszpańskiej wojny domowej w Dolinie Poległych na położony w podmadryckiej miejscowości El Pardo cmentarz w Mingorrubio. Ponowny pochówek odbył się z inicjatywy socjalistycznego rządu Hiszpanii Pedra Sancheza.

Szczątki hiszpańskiego generała przetransportowano śmigłowcem, aby uniknąć ewentualnych blokad drogowych ze strony sympatyków frankizmu. Ceremonia ekshumacji miała charakter prywatny i uczestniczyła w niej głównie rodzina zmarłego.

Do bazyliki wojny domowej, w której w 1975 r. złożono ciało Franco, nie wpuszczono dziennikarzy. Wśród osób spoza rodziny generała uczestniczących w ekshumacji była m.in. hiszpańska minister sprawiedliwości Dolores Delgado.

Ujawniony testament dyktatora. Majątek wartości 1,8 miliona euro

Od katolickiego wyznania wiary rozpoczyna się testament generała Francisco Franco. Szczegóły dokumentu ujawnił w poniedziałek madrycki dziennik "El Mundo". Na majątek o obecnej wartości około 1,8 miliona euro składają się oszczędności, papiery wartościowe i nieruchomości. W ostatniej woli zmarłego w 1975 roku hiszpańskiego dyktatora są również dyspozycje dotyczące pochówku.

Rozstrzelani przez frankistów leżeli we wspólnym mauzoleum z Franco

Urząd do spraw Dziedzictwa Narodowego Hiszpanii wydał w środę zgodę na ekshumację z Doliny Poległych zwłok braci Manuela i Antonio Lapenów, którzy zginęli podczas wojny domowej w latach 1936-1939. Przeniesienie zwłok dwóch przeciwników frankizmu jest efektem bezprecedensowej zgody sądu na prośbę rodzin wnioskujących o zmianę pochówku.

Przeor sprzeciwia się ekshumacji Franco. "Władze państwowe okupują teren bazyliki"

Ojciec Santiago Cantera, przeor klasztoru powiązanego z Doliną Poległych, gdzie w podziemnej bazylice Krzyża Świętego spoczywają prochy Francisco Franco, sprzeciwia się zaplanowanej na czwartek ekshumacji hiszpańskiego dyktatora. - Władze państwowe okupują teren bazyliki przez 24 godziny na dobę bez zgody władz kościelnych, czym naruszają mir domowy oraz prawo swobody wyznania - uważa.

Hiszpański trybunał: przeniesienie prochów Franco zgodne z prawem

Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii odrzucił w czwartek po rozpatrzeniu wniosek rodziny generała Francisco Franco, która odwołała się od decyzji rządu w sprawie przeniesienia prochów zmarłego w 1975 roku dyktatora z monumentalnej bazyliki w Dolinie Poległych na cmentarz.

Rząd prosi opata o zgodę na ekshumację Franco

Hiszpański rząd Pedra Sancheza wystosował pismo do opata klasztoru w Dolinie Poległych o zgodę na ekshumację Francisco Franco. Bez aprobaty duchownego przeniesienie prochów generała poza bazylikę w mauzoleum hiszpańskiej wojny domowej jest niemożliwe.

Biskupi krytycznie o ekshumacji Franco. Ale nie sprzeciwią się wyrokowi

Działania rządu Pedra Sancheza, służące ekshumacji i przeniesieniu prochów Francisco Franco z mauzoleum wojny domowej w Dolinie Poległych, są motywowane politycznie - uznali hiszpańscy biskupi w czwartkowym oświadczeniu. Nie będą się jednak przeciwstawiać orzeczonemu przez Sąd Najwyższy nowemu pochówkowi generała.

Wnuki generała Franco skarżą wyrok Sądu Najwyższego

Wnuki generała Francisco Franco zaskarżą do hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego werdykt Sądu Najwyższego, wedle którego prochy dyktatora mają zostać przeniesione z mauzoleum wojny domowej w Dolinie Poległych na położony na przedmieściach stolicy cmentarz Mingorrubio.

Skarga do Watykanu na nuncjusza w Hiszpanii

Hiszpański rząd poskarżył się w poniedziałek w Watykanie na nuncjusza apostolskiego w Hiszpanii Renzo Fratiniego. Chodzi o jego wypowiedź, krytykującą zaplanowaną przez socjalistyczny gabinet ekshumację generała Francisco Franco.

Ekshumacja generała Franco wstrzymana

Sąd Najwyższy Hiszpanii nakazał wstrzymanie zaplanowanej przez rząd ekshumacji generała Francisco Franco. 10 czerwca prochy polityka miały zostać przeniesione z mauzoleum wojny domowej w Dolinie Poległych na podmadrycki cmentarz El Pardo-Mingorrubio.