Egipt w kryzysie

27 listopada 2012

W Egipcie rozpoczęły się w poniedziałek trzydniowe wybory prezydenckie, w których po wycofaniu się prawie wszystkich kandydatów opozycji praktycznie zapewnione zwycięstwo ma obecny prezydent Abd el-Fatah es-Sisi. Niewiadomą jest tylko frekwencja - pisze agencja AP.

Izrael wydali do krajów trzecich około 40 tysięcy migrantów z Afryki - poinformował premier Benjamin Netanjahu w niedzielę podczas posiedzenia rządu. Izrael uważa tych przybyszów, pochodzących głównie z Erytrei i Sudanu, za nielegalnych imigrantów.

Z jego ręki zginęły dwie Niemki i Czeszka, ale Egipcjanin, który w lipcu w Hurghadzie zaatakował za pomocą noża trzy zagraniczne turystki, nie trafi na razie przed sąd. Egipski prokurator generalny skierował go do szpitala psychiatrycznego na badania.

Sąd kasacyjny w Egipcie uchylił we wtorek wyrok śmierci na byłym islamistycznym prezydencie Mohammedzie Mursim w procesie dotyczącym masowej ucieczki z więzienia w 2011 r. i nakazał wszczęcie nowego procesu przed sądem karnym - podały źródła sądowe.

Egipski sąd zarekomendował w sobotę kary śmierci dla sześciu sądzonych razem z byłym prezydentem Mohammedem Mursim w procesie o szpiegostwo. Ogłoszenie wyroku w sprawie byłego szefa państwa i czterech innych osób zostało odroczone do 18 czerwca.