Algieria: Oblężenie rafinerii

19 stycznia 2013

Pole gazowe In Amenas wraca do pracy

- Produkcja częściowo została wznowiona - poinformowały algierskie władze w niedzielnym komunikacie. Miesiąc temu na polu gazowym In Amenas terroryści wzięli jako zakładników pracowników kompleksu. Atak zakończył 19 stycznia szturm algierskich oddziałów specjalnych.

Cameron: udzielimy Algierii pomocy wywiadowczej

David Cameron chce, by Wielka Brytania udzieliła Algierii wsparcia antyterrorystycznego i zapewniła pomoc wywiadowczą w celu rozbicia islamistycznej siatki, która 16 stycznia zaatakowała kompleks gazowy na wschodzie kraju i wzięła kilkuset zakładników.

Premier Algierii: Kanadyjczyk koordynował atak

- Zginęło 37 cudzoziemców z ośmiu krajów. Siły algierskie zabiły 29 terrorystów, ponadto zatrzymano trzech islamistów - poinformował w poniedziałek premier Algierii Abdelmalek Sellal, ogłaszając oficjalny bilans ofiar ataku. Według niego jednym z koordynatorów akcji terrorystów na polu gazowym był Kanadyjczyk.

Uciekł terrorystom. "Dali mi kapelusz, żebym wyglądał na miejscowego"

- To była trudna decyzja, bo nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać na zewnątrz - opowiada Alan Wright o swojej udanej ucieczce z zaatakowanych przez terrorystów zakładów w In Amenas. Wielu innym zakładnikom się nie udało. W niedzielę na terenach zakładów miało zostać znalezionych 25 kolejnych ciał.

Algieria nie powierzy bezpieczeństwa surowców obcym służbom. "To wykluczone"

Algieria nie pozwoli, by obcokrajowcy pomagali w zabezpieczaniu miejscowych pól naftowych - oświadczył w niedzielę minister odpowiedzialny za surowce i sprawy energetyczne w tym kraju - Yusuf Yusufi. To oświadczenie po ataku islamistów na kompleks gazowy w In Amenas. W sąsiednim Mali do walki z islamistami zaangażowała się Francja.

Al-Kaida przyznaje się do wzięcia zakładników. Chce wycofania Francji z Mali

Przywódca dżihadystów Mokhtar Belmokhtar w imieniu Al-Kaidy przyznał się do wzięcia zakładników w algierskim kompleksie gazowym In Amenas. Zażądał, by Francja zaprzestała ataków w Mali. Wcześniej prywatna algierska telewizja Ennahar powiadomiła, że w In Amenas znaleziono 25 ciał, prawdopodobnie należących do zabitych zakładników. Bilans ofiar ma być większy niż podawane wcześniej 23 osoby.

"To kolejne przypomnienie zagrożenia, jakie stwarza Al-Kaida"

- Terroryści są odpowiedzialni za śmierć zakładników, których przetrzymywali w rafinerii gazu na wschodzie Algierii - oświadczył w opublikowanym w sobotę wieczorem czasu lokalnego komunikacie prezydent Barack Obama. W sobotę szturm algierskiego wojska na kompleks gazowy zakończył trwający od środy dramat przetrzymywanych przez islamskich porywaczy zakładników. Według wstępnego bilansu władz ogółem zginęło 23 zakładników i wszyscy porywacze.

Nie żyje 23 zakładników i 32 porywaczy. "Nie mogło być negocjacji"

23 zakładników i 32 terrorystów - to, jak podają algierskie władze, ostateczny bilans oblężenia kompleksu gazowego In Amenas. W sobotnim szturmie, jak podała algierska agencja prasowa, zabito wszystkich 11 islamistów, którzy wcześniej zabili jednak siedmiu przetrzymywanych zakładników. Po opanowaniu kompleksu, wojsko zajęło się usuwaniem min i ładunków wybuchowych pozostawionych przez napastników.

"Ci, którzy podpisują się krwią" przybyli pod osłoną nocy. Nie z Mali, a z Libii

Atak na gazowy kompleks w Algierii może być początkiem szerokiej ofensywy dżihadystów w całym regionie. Mali to tylko początek, a akcja w In Amenas była od dawna starannie przygotowywana wspólnie przez kilka odłamów Al-Kaidy. Takie tezy stawia analityk think-tanku Jamestown Foundation, znawca zagadnień północnoafrykańskiego terroryzmu Andrew McGregor.

Groźna Algieria

Niewiele wiadomo o sytuacji porwanych przez islamskich bojowników w Algierii. Nie wiadomo, ilu jest zakładników, z jakich krajów pochodzą i w jakiej kondycji fizycznej oraz psychicznej są. Agencje podają różne informacje, co więcej, nie można polegać też na komunikatach władz, bo te w Algierii nad sytuacją raczej nie panują, a rządy w Europie przyznają, że o wielu faktach dowiadują się po czasie, jak na przykład o akcji algierskiego wojska, która zakończyła się fiaskiem. Śmiercią wielu zakładników.