Od środy w poznańskim Centrum Kultury Zamek realizowany jest projekt Poznań - miasto w przebudowie. Złoży się na niego wystawa i cykl dyskusji. Przedsięwzięcie poświęcone jest refleksji nad rozwojem śródmieścia stolicy Wielkopolski.
Do 10 marca w Sali Wystaw CK Zamek prezentowane będą zarówno zrealizowane, jak i pozostające w formie planów projekty architektoniczne przygotowane dla centrum Poznania. - Chcemy pokazać jak miasto się zmienia. Projekt ma być punktem wyjścia do dyskusji – mówi tvn24.pl kurator wystawy Wojciech Luchowski.
Podczas wystawy będzie można zobaczyć znane poznaniakom i funkcjonujące budynki, m.in.: Aulę Novą Akademii Muzycznej, nowe skrzydło Biblioteki Raczyńskich oraz takie, które już niedługo będą dostępne np. galerię handlową MM czy Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (ICHOT).
Zmieniły charakter
- Pokazujemy również przykłady rewitalizacji i zmiany przeznaczenia budynków. Okrąglak, który w przeszłości był domem towarowym, PoC Nastawnię, w której znajduje się kawiarnia czy Stary Browar, centrum handlowe przy ul. Półwiejskiej – dodaje Luchowski. Przedstawione zostaną również wizualizacje przebudowy Galerii Miejskiej Arsenał. Niestety, ta inwestycja jest zawieszona.
Pokazać skalę
- Dobór projektów ma zwracać uwagę na skalę zmian oraz odzwierciedlać złożoną problematykę inwestycji architektonicznych realizowanych w naszym mieście w różnych wymiarach. - mówi Joanna Przygońska z Centrum Kultury Zamek.
Seria dyskusji
Zaplanowano w sumie trzy spotkania z udziałem architektów, antropologów miasta, artystów, historyków i miejskiego konserwatora zabytków. Jak wyjaśniła Przygońska, uczestnicy spotkań dyskutować będą o tym, jak nowe inwestycje zmieniają Poznań. Będą próbowali odpowiedzieć na pytanie jakie idee, ideologie, strategie i koncepcje stoją za nowymi przedsięwzięciami i jak kształtowana jest estetyka miasta.
Autor: kk/mm/par / Źródło: TVN24 Poznań / PAP