Kolorowe zdjęcia Poznania z lat 1977-1978 zaprezentowało archiwum Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zobaczymy na nich m.in. Stary Rynek jak i ulice stolicy Wielkopolski.
- Mamy mnóstwo zdjęć z tego okresu, wybrałem kilkanaście z nich - mówi Tomasz Mikszo, archiwista MTP. - To zdjęcia robione na enerdowskich filmach ORWO, negatywy po latach mają charakterystyczny pomarańczowo-zielony odcień. Wymagają sporej pracy, by nadawały się do publikacji. Niestety brakuje mi czasu, by pokazać ich więcej. Te, które pokazałem wybrałem patrząc na negatywy. Wywołałem i udostępniłem najciekawsze - przyznaje Mikszo.
Moda na Starym Rynku
Na fotografiach uwieczniono przede wszystkim Stary Rynek. Zobaczyć możemy na nich m.in. Jarmark Świętojański, a na nim spacerujących z dziećmi mieszkańców. Zdjęcia pokazują także modę jaka panowała w Polsce pod koniec lat 70.
Szybowiec zamiast uczelni
O ile Stary Rynek nie zmienił się znacznie przez 35 lat, o tyle zdjęcia poznańskich ulic potrafią zaszokować.
Na ul. Paderewskiego możemy zobaczyć zlikwidowane w 1993 r. tory tramwajowe, którymi bimby kursowały przed laty na Stary Rynek. Na Świętym Marcinie, który nosił wtedy miano ul. Czerwonej Armii, w miejscu gdzie dziś stoi budynek Akademii Muzycznej, zobaczyć możemy... szybowiec.
Nowy hotel i Stary Browar
Sporo zdjęć przedstawia okolice dzisiejszej al. Niepodległości i Królowej Jadwigi. Fotograf skupił się na dopiero co oddanym do użytku hotelu Orbis Poznań. Wybudowany w technologii wielkiej płyty winogradzkiej według projektu J. Liśniewicza, S. Zieleśkiewicza i J. Maciejewskiego wieżowiec, oddano do użytku w 1978 r., po trzech latach budowy. Hotel liczy 21 kondygnacji, w dniu otwarcia posiadał 994 miejsca noclegowe i 1116 gastronomicznych. Przed budynkiem znajdował się dwupoziomowy parking, rozebrany kilka lat temu. Po prawej stronie przy hotelu straszył niezagospodarowany plac, w którym dziś stoją wieżowce Andersii. Zza hotelu widoczny jest dawny browar Huggera, w którym do 1980 r. warzono piwo.
Na zdjęcia warto zwrócić uwagę także pod kątem motoryzacji. Ruch na poznańskich ulicach jest znacznie mniejszy niż obecnie, można wypatrzyć m.in. maluchy, syreny, warszawy, dużego fiata. W pobliżu dworca PKS dostrzec można z kolei różnego typu autobusy - w tym popularne "ogórki" z przyczepą czy "sana". Te w czerwonych barwach kursowały na liniach Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu, niebieskie z kolei należały do Krajowej Spółdzielni Komunikacyjnej.
ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁY NEONY NA POZNAŃSKICH ULICACH W LATACH 70.:
Autor: FC//ec / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum MTP