Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej ma powstać w Krakowie. Tamtejsze Muzeum Narodowe posiada najcenniejsze obecnie zbiory polskich monet - donosi "Dziennik Polski".
Trzon krakowskich zbiorów stanowi kolekcja Emeryka Hutten Czapskiego. Właśnie w pałacyku Czapskich przy ul. J. Piłsudskiego ma mieścić się siedziba Europejskiego Centrum Numizmatyki.
Obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie można zobaczyć m.in. pierwszą polską złotą monetę, czyli denar Chrobrego, związany ze zjazdem gnieźnieńskim. To jedyny zachowany egzemplarz. W zbiorach podziwiać można także 1 floren Łokietka czy 100 dukatów Zygmunta III Wazy. Takich monet jest na świecie zaledwie kilka.
Poza tym w kolekcji jest też też zbiór donatyw, czyli wielokrotności dukatów bitych przez miasta, jako dary dla władców. To wszystko do 1903 r. prezentowane było w prywatnym muzeum, mieszczącym się przy obecnej ul. J. Piłsudskiego. Następnie monety przekazane zostały miastu Kraków i znalazły się w zbiorach krakowskiego oddziału Muzeum Narodowego.
Prywatne zbiory
Kolekcja do 1939 r. prezentowana była w pałacyku Czapskich, do którego po wojnie wprowadziła się dyrekcja Muzeum Narodowego, przeniesiona z Sukiennic.
Trudności lokalowe uniemożliwiały eksponowanie cennych zbiorów. Dlatego 24 września Muzeum Narodowe w Krakowie złożyło wniosek do programu operacyjnego "Infrastruktura i środowisko", do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o powołanie w pałacu Czapskich Europejskiego Centrum Numizmatyki Polskiej.
Dzięki temu nie tylko przywrócony zostałby publiczności najcenniejszy w Polsce zbiór numizmatów, który od ponad 60 lat jest niedostępny dla zwiedzających.
Edukacja i badania
Celem tej placówki, która jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie, będą także działania edukacyjne i prace badawcze. Koszt powstania Europejskiego Centrum Numizmatyki Polskiej wyniósłby 27 mln zł, a prace miałyby zostać zakończone w 2013 roku.
Najważniejszą częścią ECNP będzie wystawa stała, która zajmie większość powierzchni ekspozycyjnej pałacyku. Zaprezentowane na niej zostaną najcenniejsze numizmaty ze zbiorów MNK od czasów starożytności, a także część kolekcji starodruków, rękopisów i map, których zbieranie było, obok numizmatyki, drugą pasją Emeryka Hutten-Czapskiego - informuje "Dziennik Polski".
Źródło: "Dziennik Polski", PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24