Dziewięciometrowy krzyż - pomnik upamiętniający 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski odsłonięto na pl. Piłsudskiego w Warszawie. - 2 czerwca 1979 r. na tym placu zaczęło dziać się coś niemożliwego. Ale co było niemożliwe, stało się możliwe - powiedział podczas mszy św. na placu metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Na placu modliło się ponad 10 tys. wiernych.
Krzyż ma 9 metrów wysokości; jest wykonany z białego granitu, przepasany czerwoną stułą. Pomnik autorstwa Jerzego Mierzwiaka, Marka Kucińskiego oraz Natalii Wilczak, nawiązuje do tradycji krzyża misyjnego. Bp Nycz podkreślił, że postawienie krzyża na pl. Piłsudskiego, to "ważna i niezwykle odważna decyzja" władz Warszawy.
Uczy, "jak należy odnawiać oblicze ziemi"
- Niech słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II na tym placu przed trzydziestu laty uczą nas wszystkich, a w szczególności ludzi kultury i nauki, ludzi życia społecznego i politycznego, jak należy odnawiać oblicze ziemi - powiedział hierarcha podczas mszy św. na stołecznym pl. Piłsudskiego w 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
Jak mówił w homilii abp Nycz, kiedy polski papież wypowiadał pamiętne słowa "Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!", nikt nie wiedział wtedy, z jaką siłą odbiją się one w Gdańsku, w Nowej Hucie, czy na Śląsku.
- To wy teraz poniesiecie ten krzyż do swoich domów, do swoich rodzin i przekażecie następnym pokoleniom - powiedział abp Nycz do młodzieży.
"Duchowy, narodowy i społeczny wymiar"
- Ten krzyż niech na zawsze przypomina nam, że to, co niemożliwe, stało się możliwe - mówiła także prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Jak oceniła Gronkiewicz-Waltz, wydarzenie to miało wymiar duchowy, narodowy i społeczny. - Wołanie Jana Pawła II padło na podatny grunt naszych narodowych i społecznych aspiracji, poczuliśmy co to znaczy być razem. Pozbyliśmy się lęku i wstąpiła w nas nadzieja. (…) Obalanie komunizmu rozpoczęło się na tym placu od słów Jana Pawła II - podkreśliła.
Tysiące wiernych
Na plac, gdzie przed 30 laty modlił się Jan Paweł II "o odnowę oblicza tej ziemi" przybyli wierni z Polski, Niemiec, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji oraz Czech. We mszy uczestniczył prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych
Odsłonięcie poprzedziło czuwanie modlitewne, które zostało zorganizowane z inicjatywy Ruchu Światło-Życie przy współpracy Centrum Myśli Jana Pawła II. Zainaugurowało główne obchody rocznicowe pierwszej pielgrzymki papieża Polaka do Ojczyzny.
Na pamiątkę słynnych słów
Przed czuwaniem odbył się marsz gwiaździsty na Plac Piłsudskiego. Czuwanie rozpoczęło się modlitwą i trzykrotnym wypowiedzeniem słów "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi" - jak modlił się 30 lat temu papież. Na plac wprowadzono także Krzyż Światowych Dni Młodzieży, który 25 lat temu przekazał młodym papież. Papież wyraził wówczas życzenie, które dziś widnieje na przymocowanej do Krzyża tabliczce: "Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie".
Jak 30 lat temu
Delegacja polskiej młodzieży, reprezentująca niemal wszystkie diecezje, otrzymała go z rąk Benedykta XVI podczas audiencji w Watykanie 22 kwietnia. Krzyż dotarł do Polski 25 kwietnia. Jego pierwszym przystankiem była Jasna Góra. Z Warszawy trafi 8 czerwca na Międzynarodowy Kongres "Jan Paweł II z młodzieżą" w Kielcach.
Krzyż ten został przyniesiony przez młodzież z diecezji warszawsko-praskiej, gdzie przebywał od piątku. Na Plac został również przyniesiony obraz Matki Boskiej Częstochowskiej - ten sam, który stał w tym samym miejscu 30 lat temu.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24