Z palmami przybędą dzisiaj do kościołów wierni w całej Polsce, a także w różnych zakątkach świata. W ten sposób niedzielą palmową rozpocznie się Wielki Tydzień - upamiętniający ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa na Krzyżu. W Watykanie Benedykt XVI odprawił mszę, którą poprzedziło poświęcenie palm i gałązek oliwnych. - Nie ma udanego życia bez poświęcenia - mówił w homilii papież.
Niedziela Palmowa w kalendarzu chrześcijańskim to tzw. święto ruchome, przypada na siedem dni przed Wielkanocą. W tym roku wypada ono 5 kwietnia.
Według obrzędów katolickich, tego dnia wierni przynoszą do kościoła do poświęcenia palemki, symbolizujące nie tylko męczeństwo Chrystusa, ale także odradzające się życie.
Do prawego życia należy również poświecenie, wyrzeczenie. Kto obiecuje życie bez tego wciąż nowego daru z siebie, oszukuje ludzi. Nie ma udanego życia bez poświęcenia. Benedykt XVI
Papież poświęcił palmy
Benedykt XVI odprawił mszę na - udekorowanym palmami i kwiatami z Apulii - Placu świętego Piotra, w której uczestniczyły tysiące wiernych. Poprzedziło ją poświęcenie palm i gałązek oliwnych oraz procesja.
W homilii papież powiedział, że "nie ma udanego życia bez poświęcenia". Wyznał także: - Gdy spojrzę wstecz na moje życie osobiste, muszę powiedzieć, że właśnie chwile, gdy powiedziałem "tak" wyrzeczeniu, były wielkimi i ważnymi momentami.
Mówiąc o fundamentalnym znaczeniu prawdy krzyża i zmartwychwstania dla wierzących papież podkreślił, że jest to "zasada miłości, która określa drogę człowieka".
Od średniowiecza
W Polsce Niedziela Palmowa obchodzona jest od średniowiecza. Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI wieku zwyczaju święcenia palm.
Liturgia Niedzieli Palmowej wspomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, bezpośrednio poprzedzający Jego Mękę i Śmierć na Krzyżu. Witające go tłumy rzucały na drogę płaszcze oraz gałązki, wołając: "Hosanna Synowi Dawidowemu".
W tę niedzielę kapłan przywdziewa czerwone szaty. Procesja, w której idzie wraz z wiernymi niosącymi palmy ma triumfalny charakter. Przez to Kościół chce podkreślić, że kiedy Chrystus za kilka dni podejmie się tak okrutnej śmierci, to jednak nigdy nie pozbawi się swojego majestatu królewskiego i prawa do panowania.
Procesje przez cały tydzień
We Włoszech i w Hiszpanii w Wielkim Tygodniu urządza się przez siedem dni z niezwykłym pietyzmem i okazałością procesje pasyjne. Idą w nich mężczyźni i kobiety, ubrani na czarno, często z nasuniętymi na głowę kapturami. Na balkonach ustawia się kwiaty, zapala się mnóstwo światełek. W pochodzie niesione są liczne wizerunki Chrystusa, Matki Bożej i świętych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 / PAP - Jacek Bednarczyk