Wzrost liczby skarg wpływających do biura RPO wskazuje, że trzeba pilnie pracować nad zgodą narodową i lepszym rozumieniem potrzeb najsłabszych - powiedziała w czwartek w Senacie Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz.
Lipowicz przedstawiła senatorom informację o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich za 2013 r. oraz o stanie przestrzegania wolności, praw człowieka i obywatela.
Nie tylko "miara zaufania"
W ubiegłym roku do RPO skierowano ponad 70 tys. spraw, w tym 35 tys. spraw to sprawy nowe. Oznacza to wzrost o 22 proc. w stosunku do 2012 r.
Zdaniem Lipowicz, tak duża liczba skarg to nie tylko "miara zaufania" do instytucji RPO, ale także "niepokojący sygnał tego, jak wzrasta rozgoryczenie społeczne, poczucie opuszczenia czy stopień konfliktowości w całym społeczeństwie".
Według RPO wzrost skarg wskazuje, że "pilnie trzeba pracować nad zgodą narodową i lepszym rozumieniem tych najsłabszych, najbardziej wykluczonych w społeczeństwie".
Odebrane dotacje i coraz liczniejsze skargi
Lipowicz wytknęła senatorom, że w tym roku parlament odebrał RPO kwotę dotacji, która odpowiada ok. 10 etatom. Wyraziła obawę, że w wyniku obcięcia funduszy zlikwidowane muszą być punkty terenowe RPO w kraju (w Wałbrzychu, Krakowie, Kielcach i Olsztynie), grozić może nawet likwidacja oddziałów terenowych.
"Ze względu na brak obsady etatowej" możliwe jest tylko częściowe wykonywanie funkcji prewencyjnych; kontroli zakładów karnych, zakładów psychiatrycznych, domów opieki społecznej. Jak mówiła Lipowicz, regularna wizytacja zakładów karnych przy tej obsadzie biura możliwa jest raz na 15 lat.
Kto w Polsce jest w najgorszej sytuacji?
Lipowicz stwierdziła, że jeśli miałaby powiedzieć, kto dziś w Polsce jest w najgorszej sytuacji pod względem przestrzegania podstawowych praw człowieka, to - obok bezdomnych - wskazałaby osoby obłożnie chore z obszarów wiejskich. Zauważyła, że o ile w miastach system opieki nad nimi już działa, to na wsiach wciąż brak jest środków i systemu pomocy.
Autor: jl//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24