Majestatyczny Akt dziękczynienia Polski został odczytany podczas mszy odprawionej przez metropolitę warszawskiego arcybiskupa Kazimierza Nycza. Po uroczystej homilii, przypominającej homilie papieskie, w bezchmurne niebo wzbiły się baloniki z napisem "Dziękuję", a z setek gardeł wyrwał się okrzyk radości.
Wypuszczeniu baloników do nieba towarzyszyły brawa i radosne okrzyki wiernych, zgromadzonych na zalanych słońcem Polach Wilanowskich, gdzie została odprawiona uroczysta msza z okazji Dnia Dziękczynienia. Na pierwszą taką uroczystość w Polsce przybyły tłumy wiernych - zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wszyscy w skupieniu odmówili podniosły Akt Dziękczynienia Polski wraz z arcybiskupem Kazimierzem Nyczem i innymi duchownymi celebrującymi mszę.
Choć uroczystości były bardzo podniosłe, na terenie Świątyni Opatrzności panował rodzinny duch radości i zjednoczenia.
Dziękujemy Ci Boże, Opatrzności nasza!
Treść Aktu została wcześniej wysłana do wszystkich parafii w kraju, aby odczytać go mogli księża na niedzielnych mszach:
Boże w Trójcy jedyny, pełen majestatu i miłosierdzia, Opatrzności nasza, wielbimy Ciebie i dziękujemy za wszystkie znaki Twojej troski o nas i o naszą Ojczyznę - Polskę.
Boże, który stworzyłeś świat i człowieka i wszystko co nas otacza, a gdy nadeszła pełnia czasów posłałeś Syna Twego, aby nas zbawić.
Boże, który już ponad tysiąca lat, od chrztu chronisz Polskę i prowadzisz Opatrznością Twoją, aby trwała mimo nieprzyjaciół i własnych słabości, a przez Jezusa Chrystusa dałeś nam Maryję, jako matkę i Królową.
Boże, który przez wieki nie pozwoliłeś nigdy zniszczyć naszej wiary, nadziei i miłości oraz polskości, a po ponad stu latach wyrwałeś nas spod zaborów, wyzwoliłeś od okupantów i w roku 1989 wyprowadziłeś ku wolności.
Boże, który dałeś nam przez wieki polskich świętych i bohaterów, aby nas umacniali i wskazywali drogę, a w ostatnim półwieczu postawiłeś na naszej polskiej drodze Prymasa Tysiąclecia i Papieża Polaka Jana Pawła II, aby spełnili zamiary Twojej Opatrzności wobec Polski i narodów słowiańskich.
Boże, za Twoją Miłość, za wolność Polski, za każdy dzień, za każde dobro, za naszych najbliższych, za każdego człowieka, za każdy uśmiech, za każdy trud i cierpienie prowadzące do Ciebie, za to że Jesteś.
Zgromadzeni wierni odpowiadali: Dziękujemy Ci Boże, Opatrzności nasza!
"Ten dzień rzeczywiście zaistniał"
- Można powiedzieć, że ten Dzień Dziękczynienia rzeczywiście zaistniał, przyjął się, w diecezji też - powiedział po msyz abp Kazimierz Nycz. Jak dodał, wierzy, że przez media dotarł to wszystkich miast i wiosek w Polsce. - Chciałbym także, by jego idea łączyła ludzi nie tylko w naszym kraju, ale całej Europie - podkreślił.
Wcześniej arcybiskup zwrócił się do mediów z apelem o nagłośnienie i włączenie się w obchody Dnia Dziękczynienia. Dzień Dziękczynienia, który ustanowił arcybiskup, będzie obchodzony co roku w każdą pierwszą niedzielę czerwca.
Źródło: PAP, TVN24, IAR
Źródło zdjęcia głównego: TVN24