Centrum Nauki Kopernik oficjalnie otwarte. Uroczysta inauguracja największego centrum nauki w tej części Europy rozpoczęła się od multimedialnego spektaklu pt. "Wielki Wybuch". Bezpośrednio po zakończeniu widowiska drzwi CNK zostały otwarte dla publiczności.
Multimedialny spektakl w reżyserii Petera Greenewaya i Saskii Boddeke zawierał 6 opowieści o początkach Wszechświata, przedstawionych przy pomocy efektów świetlnych, projekcji, animacji; towarzyszył im występ 250 polskich tancerzy.
Kopernik otwarty do nocy
Przed rozpoczęciem "Wielkiego Wybuchu" głos zabrał m.in. premier Donald Tusk oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Jestem wzruszony, bo jak wszystkie duże dzieci, a wszyscy jesteśmy dużymi dziećmi, marzyliśmy o takim obiekcie, o takim miejscu gdzie nauka zamienia się w bajkę, a marzenia zamieniają się w naukę. (...) To na prawdę wielki dzień, święto polskiej nauki. „Wielki wybuch” – oby tylko takie wielkie wybuchy towarzyszyły ludziom na ziemi, w Polsce i w Warszawie - mówił podczas otwarcia Tusk.
Ostatnie otwarcie wiosną
Centrum otwarte będzie do godziny 2 w nocy w sobotę. W weekend CNK będzie bezpłatnie otwarte dla wszystkich chętnych między godz. 10 a 19.
Od dzisiaj zwiedzający mogą skorzystać z 350 eksponatów i pięciu stałych wystaw znajdujących się w tzw. module A budynku. Są to: "Korzenie cywilizacji", "Strefa światła", "Człowiek w ruchu", "Człowiek i środowisko" i specjalna galeria dla dzieci "Bzzz!". Ale to nie koniec, bo Centrum będzie otwierane w kilku etapach.
W grudniu otwarta zostanie jego kolejna część - "Teatr Robotyczny", w którym regularnie będzie można oglądać sztuki przedstawiane przez maszyny. W programie znajdą się m.in. "Bajki robotów" Stanisława Lema. "To pierwszy na świecie teatr, w którym w roli aktorów wystąpią roboty" - zapowiedział wicedyrektor Centrum Piotr Kossobudzki.
Pozostała część eksponatów będzie dostępna dopiero od przyszłego roku, kiedy do dyspozycji zwiedzających oddane zostaną m.in. laboratoria, galeria "Re:generacja" i centrum konferencyjne. Późną wiosną 2011 roku będzie można już korzystać z multimedialnego planetarium. Wyświetlane w nim będą zarówno filmy o podróżach do gwiazd, o tym jak wygląda wnętrze komórki czy jak wyglądał świat w czasach dinozaurów, ale również koncerty rockowe.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24