Parada zabytkowych parowozów z różnych okresów XX wieku, licytacja kolejowych pamiątek i sporo innych atrakcji – to elementy tegorocznego "Parowozowego Show", organizowanego od 2 do 4 maja w wielkopolskim Wolsztynie.
Prezentowane podczas „Parowozowego Show” maszyny pochodzą nie tylko z Polski, ale również z Niemiec, Czech, Węgier i Wielkiej Brytanii. Impreza, która w tym roku przypadła na długi weekend majowy, stwarza wspaniałą okazję, by wraz z zabytkowymi parowozami odbyć podróż w czasie i zachwycić się dokonaniami europejskiej techniki kolejowej sprzed dziesięcioleci.
Atrakcjami parady parowozów będą m.in. najszybszy na świecie, opalany mazutem parowóz produkcji niemieckiej, rozwijający prędkość do 200 km/h. Nieustającą strakcja wolsztyńskiej imprezy jest "Piękna Helena", polska lokomotywa wyprodukowanej w 1937 roku i wyróżniona złotym medalem na targach w Paryżu.
Będzie można przejechać się drezyną, obejrzeć prezentację obrazującą parowozownię w 1920 roku oraz zapoznać się ze sprzętem ratownictwa technicznego.
Wolsztyńska Parowozownia, w której odbywa się parada, obchodziła w ub. roku 100-lecie istnienia. Jest jednym z trzech – obok Chabówki i Kościerzyny - skansenów zamierzchłej techniki kolejowej. O magii Wolsztyna świadczy również fakt, że odwiedzają go turyści z tak odległych krajów, jak Australia, Japonia czy Nowa Zelandia.
"Parowozowe Show" w Wolsztynie cieszy się ogromną popularnością. W ostatniej edycji parada parowozów zgromadziła ponad 20 tys. widzów. Na szczególne podkreślenie zasługuje to, że Wolsztyn jest jedynym miejscem w Europie, skąd codziennie wyruszają lokomotywy parowe prowadzące składy pociągów pasażerskich.
Źródło: PKP Cargo
Źródło zdjęcia głównego: pkp-cargo.pl