Profesor Hilary Koprowski, twórca szczepionki przeciwko polio, otrzymał tytuł doktora honoris causa SGGW w Warszawie. Podczas swojego wystąpienia na uczelni powiedział, że obecnie pracuje nad szczepionkami przeciwko nowotworom, wytwarzanymi przez rośliny.
Losy profesora Koprowskiego toczyły się zmienną koleją. Naukowiec, wskazywany jako kandydat do Nagrody Nobla, od lat mieszka i pracuje w USA. Ale urodził się w Polsce, tu też ukończył studia medyczne i... konserwatorium muzyczne.
Przed II wojną światową wyjechał na studia muzyczne do Włoch. W 1944 przeniósł się (już z Brazylii) do USA, gdzie opracował szczepionkę przeciwko polio (chorobie Heinego-Medina). W latach 60-tych dzięki swoim staraniom sprowadził 9 milionów szczepionek dla dzieci w Polsce.
Niewiele brakowało, a władze komunistyczne odrzuciłyby ten niezwykły dar. Pojawiły się bowiem głosy, że Koprowski testuje na polskich dzieciach swoją szczepionkę. Dzieci zostały na szczęście uodpornione, ale profesorowi odebrano dom i ziemię rodziców.
Pianista walczący z chorobami
Profesor Koprowski, przez historyków nauki wymieniany jednym tchem z Ludwikiem Pasteurem (twórcą pierwszej szczepionki ochronnej przeciw gruźlicy) czy Edwardem Jennerem (twórcą szczepionki przeciwko ospie), jest prawdziwym człowiekiem renesansu.
Poza karierą naukową jest bowiem także znakomitym pianistą i pisarzem. Jednak to biotechnologia stała się dla niego najważniejszą dziedziną i przyniosła mu największy sukces, czyli właśnie szczepionkę przeciwko polio. Na tym jednak nie kończy się lista naukowych odkryć Koprowskiego. Dzięki jego pracy dokonał się (i ciągle dokonuje) przełom w szczepieniach.
Szczepionki z roślin
Stało się tak dzięki opracowaniu przez Koprowskiego metody osłabiania wirusa wścieklizny przez szczepienia doustne. Wystarczy powiedzieć, że odkrycie to wyparło bolesne zastrzyki.
Profesor właśnie w szczepieniu doustnym widzi ogromne szansy leczenia licznych chorób. Kierowany przez niego zespół badawczy na Uniwersytecie Thomasa Jeffersona w Filadelfii (USA), zdołał z powodzeniem stworzyć szczepionki m.in. z pomidorów, tytoniu czy szpinaku.
Najbardziej przełomowe w tych badaniach jest to, że szczepionki są wytwarzane przez same rośliny.
Podczas konferencji w SGGW zatytułowanej "Szczepionki: postępy w biotechnologii roślin i mikroorganizmów, odporności antyzakaźnej i terapii antynowotworowej" profesor przyznał, że w obecnych badaniach nad wirusami najważniejsze jest stworzenie odpowiednich metod walki z nowotworami. Pomimo bowiem wielkiego sukcesu naukowców, jakim jest szczepionka przeciwko wirusowi wywołującemu raka szyjki macicy, brak jest ciągle skutecznych i powszechnych metod walki z nowotworami.
Doceniony przez świat
Za swoje niezwykłe zasługi profesor został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Uśmiechu, przyznawanym przez króla Belgii Orderem du Liont, tytułem kawalera Francuskiej Legii Honorowej oraz tytułami honorowego obywatela m.st. Warszawy i Celestynowa.
Doceniło go także środowisko naukowe, przyznając doktoraty honoris causa - akademii medycznych w Poznaniu i Lublinie, Uniwersytetu Medycznego w Warszawie oraz uniwersytetów w Monachium i Helsinkach.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu