Polska

W poniedziałek 6 tys. zł

Polska

Aktualizacja:
Nie trzeba zaświadczeń o dochodach
TVN24, PAPNie trzeba zaświadczeń o dochodach

- Pierwsza pomoc wyniesie do 6 tysięcy. Do otrzymania 20 tysięcy nie są potrzebne zaświadczenia o dochodach, a rozliczenie nastąpi na podstawie rachunków – przypomniała zasady otrzymania pomocy przez mieszkańców zalanych terenów rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak. Pieniądze dla powodzian w poniedziałek dostaną dolnośląskie gminy.

- Przed południem prowadzone były akcje ratownicze, bo to było najważniejsze. Teraz możemy mówić o pomocy poszkodowanym – wyjaśniła w niedzielę wieczorem Woźniak. Już w poniedziałkowy ranek pieniądze na zasiłki celowe - do 6 tys. zł. dla osób, które ucierpiały w powodzi - mają być przekazane na konta poszkodowanych dolnośląskich gmin. - Kiedy woda opadnie, będzie następna pomoc – obiecała rzeczniczka.

Pomoc jak w czerwcu

Premier Donald Tusk zalecił, aby mieszkańcy zalanych miejscowości otrzymali taką samą pomoc rządową, jak poszkodowani w powodziach w maju i czerwcu tego roku. Woźniak przypomniała jej warunki: - Do 20 tysięcy nie są potrzebne żadne zaświadczenia o dochodach, tu najważniejsze kryterium to kryterium strat i sytuacja danej rodziny. Do tej kwoty rozliczenie będzie na podstawie rachunków. Jeśli straty przewyższają 20 tysięcy, właściciele muszą poczekać na rzeczoznawcę – dodała rzecznik MSWiA. Rzeczoznawca oszacuje straty i przyzna rządową pomoc do 100 tysięcy złotych.

Bogatynia pod wodą

Według zapowiedzi wojewody dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca w poniedziałek ma być znany harmonogram odbudowy uszkodzonego nasypu drogi łączącej Bogatynię ze Zgorzelcem. Obecnie komunikacja z Bogatynią utrzymywana jest przez Czechy, ale okresowo ten dojazd bywa zamykany.

Możliwy ma być też przejazd do Bogatyni przez Niemcy po uruchomieniu mostu na granicy polsko-niemieckiej - pomiędzy Zittau a Sieniawką lub Zittau i Porajowem.

W powodzi, która z powodu intensywnych opadów deszczu dotknęła południową część woj. dolnośląskiego, najbardziej ucierpiała Bogatynia, w której wylała niewielka rzeczka Miedzianka. Zniszczeniu uległa też zapora zbiornika Niedów Elektrowni Turów. Siedmiometrowa fala zalała okoliczne miejscowości na trasie Bogatynia-Zgorzelec oraz przedmieścia samego Zgorzelca. Wskutek powodzi zginęły trzy osoby.

W poniedziałek fala powodziowa przechodzi przez województwo lubuskie. Wieczorem ma dotrzeć do Gubina.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości