- Dawno się nie zdarzyło, żeby poważna organizacja międzynarodowa, która zajmuje się przestrzeganiem praw człowieka reagowała w taki sposób - tak szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki komentował apel OBWE do Lecha Kaczyńskiego o skierowanie ustawy medialnej do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydencki minister powiedział, że decyzję w tej sprawie prezydent podejmie do 16 lipca, a już w poniedziałek spotka się w tej sprawie z ludźmi mediów.
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy do prezydenta Kaczyńskiego zaapelowała w piątek. - Nowe prawo medialne nie zabezpiecza finansowej i redakcyjnej niezależności mediów publicznych w Polsce - oświadczył w piątek w Wiedniu przedstawiciel OBWE do spraw wolności mediów Miklos Haraszti.
- Mnie jest bardzo przykro, nie sądziłem, że doczekam tego w wolnej Polsce - mówił minister Kownacki.
Termin bliski
Jak powiedział, Lech Kaczyński podejmie decyzję najdalej do 16 lipca. - Termin (podjęcia przez prezydenta decyzji w sprawie ustawy medialnej) mija 17 lipca. Najdalej 16 decyzja zostanie podjęta i ogłoszona - powiedział szef Kancelarii.
Kownacki przekonywał też, że niezależne źródło finansowania jest konieczne do utrzymania niezależności mediów publicznych. - Takim źródłem finansowania był niestety abonament.Pan premier Tusk uznał, że trzeba zniszczyć to źródło i ponad rok temu wzywał obywateli do niepłacenia abonamentu. Niestety, udało mu się i wpływy z abonamentu znacznie spadły - oświadczył prezydencki minister.
Wysłucha środowiska
Dodał, że w poniedziałek odbędzie się spotkanie prezydenta z przedstawicielami stowarzyszeń i związków twórców kultury, w którym weźmie udział 30 osób ze świata mediów. - To spotkanie jest ostatnią środowiskową dyskusją, którą prezydent zwołał, żeby uwzględnić poglądy dziennikarzy i twórców kultury - mówił prezydencki minister.
Znane nazwiska
Dawno się nie zdarzyło, żeby poważna organizacja międzynarodowa, która zajmuje się przestrzeganiem praw człowieka reagowała w taki sposób Piotr Kownacki
Kto znajdzie się w gronie rozmówców Lecha Kaczyńskiego?
Będą to między innymi reżyser Agnieszka Holland, Maciej Strzembosz (Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych), zastępca sekretarza Episkopatu Polski ks. Mirosław Mrówczyński, reżyser Krzysztof Krauze, Krzysztof Knittel (Polska Rada Muzyczna), przewodnicząca Rady Programowej TVP Janina Jankowska, Maciej Iłowiecki z Rady Etyki Mediów, Jerzy Domański (Stowarzyszenie Dziennikarzy RP), Mirosław Chojecki (Stowarzyszenie Wolnego Słowa) oraz abp Sławoj Leszek Głódź.
Nowa ustawa
Przygotowana wspólnie przez PO, PSL i SLD ustawa likwiduje od 1 stycznia 2010 r. abonament.
W zamian wprowadza się finansowanie mediów publicznych przez budżet państwa. Co roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma wnioskować w projekcie budżetu o dowolną kwotę na media publiczne, jednak ile naprawdę dostaną TVP i Polskie Radio zdecyduje parlament, uchwalając ustawę budżetową.
Nowy system finansowania - kwalifikowany jako pomoc publiczna - będzie musiał uzyskać zgodę Komisji Europejskiej.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, fot. PAP/Radek Pietruszka