Nie tylko policjanci przystępują do egzaminów sprawności fizycznej i bojowej. Policyjne konie służbowe także poddawane są okresowo takim sprawdzianom.
Zwierzęta mogą ponadto podnosić swoje kwalifikacje zawodowe.
W Kiekrzu, pod Poznaniem od poniedziałku trwa kwartalna kontrola sprawności policyjnych koni. W zajęciach udział bierze 24 policjantów i 24 konie z trzech województw: wielkopolskiego, śląskiego, oraz zachodniopomorskiego.
Konia ocenia się miedzy innymi za: posłuszeństwo, sprawność, charakter, opanowanie w krzyczącym tłumie oraz w czasie wystrzałów karabinowych i wybuchów petard. Konia ocenia się
Aby uzyskać najwyższy, III stopień specjalizacji, jeździec i koń muszą wykazać się nie lada umiejętnościami.
Konia ocenia się miedzy innymi za: posłuszeństwo, sprawność, charakter, opanowanie w krzyczącym tłumie oraz w czasie wystrzałów karabinowych i wybuchów petard.
Policjant konny z certyfikatem
Z kolei jeźdźcy muszą wykazać się na przykład umiejętnościami ujeżdżania indywidualnego, grupowego i współdziałania z pododdziałem pieszym.
Konie i dosiadający ich policjanci ćwiczyli przed sesją egzaminacyjną rozpraszanie agresywnego tłumu. Wszechobecny dym oraz huk wystrzałów i wybuchy nie ułatwiały treningu. W podobnych warunkach 16 końsko-policyjnych par przystąpiło środę do egzaminów.
O tym, które z nich spełniły warunki do otrzymania wyższego stopnia kwalifikacji decyduje specjalna komisja, składająca się ze specjalistów z całego kraju.
Konie na etacie
Konie w policji pracują w wymiarze około 5-6 godzin dziennie, głównie od wiosny do jesieni. Co najmniej raz w tygodniu mają dzień wypoczynku. Wolnego nie mają jednak policjanci, gdyż to oni zajmują się „swoimi” końmi.
Służba oddziałów konnych polega przede wszystkim na patrolowaniu terenów zielonych, przywracaniu ładu i porządku oraz patrolowaniu ulic, centrów handlowych, a także zabezpieczaniu imprez masowych i meczów. Ćwiczą m.in. z oddziałami prewencji.
Policyjne wierzchowce, to konie zarówno kilku, jak i kilkunastoletnie, rasy wielkopolskiej, śląskiej, szlachetnej półkrwi, często z domieszką krwi hanowerskiej.
Jednak w pracy przez nie wykonywanej nie liczy się pochodzenie i posiadanie odpowiednich przodków. Koń policyjny powinien charakteryzować się przede wszystkim dużym spokojem i opanowaniem.
Źródło: tvn24.pl, policja Poznań
Źródło zdjęcia głównego: policja Poznań