Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawdzi, czy na polski rynek nie trafiło chińskie mleko w proszku, skażone melaminą. Mogło bowiem zostać sprowadzone nielegalnie ze względu na swoją niską cenę.
Główny inspektor sanitarny Andrzej Wojtyła wydał polecenie, by kontrolerzy zwrócili szczególną uwagę na ewentualną obecność mleka niewiadomego pochodzenia na sklepowych półkach.
Kontrolerzy przy okazji rutynowych czynności sprawdzają, czy zakłady spożywcze sprzedające mleko w proszku lub używające go m.in. do produkcji ciast i słodyczy, posiadają odpowiednią dokumentację Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar
Na razie – jak powiedział rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar - nie ma żadnych sygnałów dotyczących ewentualnych nieprawidłowości i zagrożeń. - Choć do żadnego z krajów UE, w tym Polski nie jest importowane mleko z Chin, mogło się zdarzyć, że ktoś sprowadził je na własną rękę, np. z powodu niskiej ceny lub trafiło do Polski przez kraje trzecie - powiedział Bondar.
- Kontrolerzy przy okazji rutynowych czynności sprawdzają, czy zakłady spożywcze sprzedające mleko w proszku lub używające go m.in. do produkcji ciast i słodyczy, posiadają odpowiednią dokumentację.
Był nielegalny import
Importu chińskich produktów mleczarskich zakazały Indonezja, Kolumbia, Singapur, Bangladesz, Brunei, Japonia, Malezja, Filipiny, Tajwan, Burundi, Kenia i Gabon. Nasilenie kontroli importu wyrobów zawierających mleko w proszku, np. czekolady, poleciła służbom celnym Unia Europejska Agencja AP
Według ostatnich doniesień władz w Pekinie, po spożyciu skażonego mleka zachorowało w Chinach 54 tys. dzieci, przy czym stan 104 jest uważany za ciężki. Czworo dzieci zmarło. CZYTAJ WIĘCEJ
Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła we wtorek, że skażone mleko w proszku mogło być nie tylko legalnie importowane, ale także szmuglowane poza granice Chin.
Jak podała w środę agencja AP, importu chińskich produktów mleczarskich zakazały Indonezja, Kolumbia, Singapur, Bangladesz, Brunei, Japonia, Malezja, Filipiny, Tajwan, Burundi, Kenia i Gabon. CZYTAJ WIĘCEJ
Wśród państw, które ostatnio wprowadziły nakaz badań towarów importowanych z Chin są Kanada i Australia. Nasilenie kontroli importu wyrobów zawierających mleko w proszku, np. czekolady, poleciła służbom celnym także Unia Europejska.
Melamina służy do wyrobu żywic syntetycznych. W żywności może pojawić się na przykład w wyniku migracji z opakowań impregnowanych tymi żywicami. Jest określana jako substancja niebezpieczna dla zdrowia. Wywołuje m.in. kamicę nerkową.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: EPA/PAP