Za czy przeciw Rostowskiemu. Na rozpoczynającym się w środę trzydniowym posiedzeniu Sejmu posłowie będą debatować i głosować m.in. nad zgłoszonym przez PiS wnioskiem o odwołanie Jacka Rostowskiego z funkcji ministra finansów. Będą chcieli też ulżyć przedsiębiorcom, inwestorom i uczniom.
Wniosek o wotum nieufności dla ministra finansów Jacka Rostowskiego zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość. Powodem była niedostateczna, zdaniem opozycji, aktywność resortu w zahamowywaniu gwałtownie rosnących cen paliwa. Prawo i Sprawiedliwość domagało się obniżenia akcyzy o 55 groszy na litrze benzyny. Zdaniem Jacka Rostowskiego z kolei nie było podstaw do jakiejkolwiek obniżki, bo wpływy z akcyzy są już założone w budżecie i zmiana wpłynęłaby bardzo niekorzystnie na finanse państwa.
Wniosek PiS mógłby jednak zostać przegłosowany jedynie wtedy, jeśli udałoby im się przekonać poza posłami lewicy i mniejszości niemieckiej, jeszcze 11 posłów PO lub PSL.
Mniej biurokracji i mundurków, więcej przejrzystości w prywatyzacji
Innymi kwestiami, którymi zajmą się posłowie będą: nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, prywatyzacji i komercjalizacji oraz systemie oświaty.
Nowelizacja projektu ustawy o działalności gospodarczej wprowadza możliwość jej zawieszenia na dwa lata przez przedsiębiorcę niezatrudniającego pracowników. Nie będzie mógł jednak w tym czasie czerpać z tej działalności korzyści. W tym czasie jednak nie będzie musiał też płacić zaliczek na poczet podatku dochodowego, składek emerytalnych i rentownych oraz składać deklaracji VAT. Osoby prowadzące działalność gospodarczą w okresie zawieszenia wykonywania działalności będą mogły - zgodnie z projektem - ubezpieczyć się dobrowolnie.
Posłowie zajmą się ponadto projektem zmian w ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji. Zgodnie z nim, każdy proces prywatyzacyjny ma być opisany w tzw. karcie prywatyzacji. Dzięki temu opinia publiczna będzie wiedziała, kto i kiedy podejmował decyzje, czy były one optymalne, jakie są warunki umowy prywatyzacyjnej. Transparentność procesu prywatyzacji to jeden z głównych założeń tego procesu, do którego realizacji przystąpił rząd Donalda Tuska pod przewodnictwem resortu skarbu państwa kierowanego przez Aleksandra Grada.
W Sejmie odbędzie się też dyskusja o projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który zakłada, że to dyrektor szkoły - po zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego - będzie decydował, czy w jego szkole będą obowiązkowe mundurki.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24