- Muzeum Westerplatte ma ukazać prawdę o II wojnie światowej - mówił premier Donald Tusk, zapowiadając budowę instytucji. Na czele komitetu obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej stanął minister kultury Bogdan Zdrojewski, a przewodniczącym komitetu honorowego został doradca premiera - Władysław Bartoszewski.
- Zależy nam na tym, aby historia, która jest przedmiotem różnych interpretacji, nie była przedmiotem sporów i konfliktów, zarówno w Polsce, jak i w Europie. Temu ma służyć budowa muzeum - podkreślił Tusk. To samo mówił w czasie poniedziałkowych obchodów rocznicy wybuchu wojny przy pomniku Obrońców Wybrzeża. CZYTAJ WIĘCEJ
O historii bez sporów
- Rząd chce, żeby prawda o II wojnie światowej, katastrofalnym spisku przeciwko ludzkości, jaki zawarły dwa totalitaryzymy, stała się prawdą dla przyszłych pokoleń wszystkich europejskich narodów - dodał.
Podkreślił również, że chce, aby pomnik Westerplatte - a w niedalekiej przyszłości muzeum - przypominały, jak wyglądała prawda o tamtym czasie. - Za rok przedstawiciele europejskich państw spotkają się tutaj, aby przypomnieć światu, swoim narodom, o zdarzeniach z roku 1939 roku - zaznaczył premier.
Rząd chce, żeby prawda o II wojnie światowej, katastrofalnym spisku przeciwko ludzkości, jaki zawarły dwa totalitaryzymy, stała się prawdą dla przyszłych pokoleń wszystkich europejskich narodów. Za rok przedstawiciele europejskich państw spotkają się tutaj, aby przypomnieć światu, swoim narodom, o zdarzeniach z roku 1939 roku. Premier Donald Tusk
Dygnitarzom dziękujemy
Na czele komitetu obchodów 70. rocznicy II wojny światowej stanął Bogdan Zdrojewski. Minister kultury na konferencji podpisał zarządzenie, na mocy którego powstanie muzeum II wojny światowej. Przewodniczącym honorowego komitetu obchodów został Władysław Bartoszewski.
- W skład komitetu nie wejdą żadni dygnitarze. Zaproszę do współpracy wyłącznie osoby, które brały udział w wojnie. Zaprosiłem już byłego prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego - powiedział Bartoszewski. Dodał, że 90. rocznica wybuchu wojny, która przypadnie w przyszłym, to ostatnia okazja, by oddać hołd kombatantom. - Ci, którzy jeszcze żyją, mają już po 90 lat - zaznaczył.
Pełnomocnikiem premiera ds. rewitalizacji terenu Westerplatte został Sławomir Nowak.
Całe przedsięwzięcie sfinansuje rząd, bo - jak powiedział premier - to jest "przedsięwzięcie ogólnonarodowe".
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24