Państwowa Komisja Wyborcza zaprezentowała wzór nowych urn wyborczych. Zgodnie z ostatnimi zmianami w Kodeksie wyborczym, od tej pory będą one całkowicie przezroczyste. W ogólnopolskim głosowaniu pierwszy raz skorzystamy z nich najwcześniej w 2018 r.
PKW poinformowała, że wykonany na zlecenie jednej z gmin "prototyp" urny wyborczej "pomyślnie przeszedł próbę obciążeniową i pojemnościową".
Swoje opinie dotyczącego nowego wzoru urn przygotowali także naukowcy z Politechniki Lubelskiej i Akademii Morskiej w Szczecinie. Według nich projekty urn "nie wykazują wad konstrukcyjnych".
Nowość na cztery sposoby
W sumie opracowano cztery wzory urn:
- dla obwodu głosowania do 750 wyborców,
- dla obwodu powyżej 750 wyborców,
- dla obwodu powyżej 750 wyborców, w którym lokal wyborczy dostosowany jest do potrzeb wyborców niepełnosprawnych,
- oraz wzór tzw. urny pomocniczej (przenośnej) do wykorzystania np. podczas głosowania w szpitalach.
Zaprezentowane wzory różnią się w związku z tym przede wszystkim wymiarami urn. Wszystkie mają być natomiast wykonane z przezroczystego poliwęglanu litego o grubości 3 milimetrów. Zakupu nowych urn dokonają poszczególne gminy, a nie Państwowa Komisja Wyborcza.
Nowe urny mają być gotowe już od lipca tego roku. Jednak zgodnie z kalendarzem wyborczym, pierwsze ogólnopolskie głosowanie, w trakcie którego zostaną one wykorzystane, odbędzie się jesienią 2018 r., podczas wyborów samorządowych.
Do tej pory do gromadzenia głosów wykorzystywano różnego rodzaju skrzynie w biało-czerwonych barwach, opatrzone polskim godłem. Używano do tego niekiedy nawet plastikowych pojemników na śmieci, o czym informowaliście nas np. w 2010 r. na Kontakt 24.
Kodeksowe zmiany
Wprowadzenie przezroczystych urn na czas głosowania to jedna ze zmian, jaka pojawiła się rok temu w Kodeksie wyborczym.
Nowelizacja przyjęta w maju 2015 r. pozwala też m.in. na nagrywanie prac komisji przed rozpoczęciem głosowania np. podczas przygotowania lokalu wyborczego i po jego zakończeniu.
Nagrania będą mogły być wykorzystane jedynie jako dowód w postępowaniach prokuratorskich i sądowych, a za upublicznienie nagrania prac komisji będzie grozić grzywna od 1 tys. do 10 tys. zł.
Projekt zmian w prawie wyborczym złożył ówczesny prezydent Bronisław Komorowski, po kontrowersjach dotyczących przebiegu wyborów samorządowych w listopadzie 2014 r. Pojawił się wówczas problem m.in. z systemem informatycznym odpowiedzialnym za zliczenie oddanych głosów.
Autor: ts/kk / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PKW