- Trzeba wreszcie zastanowić się, dlaczego prokuratura jest tak nieskuteczna - mówi w "Magazynie 24 godziny" Julia Pitera z PO. Zapowiada też, że wreszcie musi nastąpić rozdział funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. - Jeżeli tak będzie, będzie jeszcze gorzej - ripostuje Beata Kempa i mówi, że "wtedy prokurator będzie odpowiadać tylko przed Bogiem i historią".
- Spokojny, konsekwentny, wytrwały, dobrze zna cel, na którym chce się skupić, pełen pokory – tak nowego ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumę komplementuje jego partyjna koleżanka, Julia Pitera. Według posłanki, właśnie dlatego należy dać nowemu ministrowi kredyt zaufania i uwierzyć, że naprawdę chce doprowadzić do ostatecznego ukarania sprawców i zleceniodawców porwania i śmierci Krzysztofa Olewnika.
Pitera: Komisja nie powinna zajmować się samą zbrodnią
Jednak według Pitery, sprawa porwania i śmierci Olewnika i powołanie komisji w tej sprawie powinny być przyczynkiem do dyskusji na temat ostatecznego rozdzielenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, oraz do debaty na temat kondycji polskiej prokuratury. – Należy zreformować prokuraturę. Należy przeanalizować, dlaczego jest tak nieskuteczna – wyliczała posłanka.
Jej zdaniem właśnie komisja śledcza, mająca zbadać okoliczności śmierci Krzysztofa Olewnika, powinna przynieść odpowiedzi na te pytania. – Nie powinna zajmować się samą zbrodnią, tylko powinna wyjaśnić, dlaczego wymiar sprawiedliwości jest tak nieskuteczny – mówiła posłanka Pitera.
Kempa: Ten pomysł nie reformuje, tylko degraduje
- To będzie kolejna korporacja, to nic nie zmieni przeciętnemu Kowalskiemu – tak rozdzielenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości ocenia Beata Kempa z Prawa i Sprawiedliwości. Według posłanki Prawa i Sprawiedliwości, wtedy prokurator będzie odpowiadać "tylko przed Bogiem i historią”.
– Nie będzie można tak łatwo zdymisjonować prokuratora generalnego, jak zrobił to premier Tusk – argumentowała Kempa. Według niej, „ten pomysł nie reformuje, tylko degraduje” prokuraturę.
Specjalizacja prokuratorów?
- Jeśli tamta praktyka była w porządku, to dlaczego mówimy teraz o zapaści? – dopytywała Pitera. – To na pewno nie zreformuje prokuratury pod względem skuteczności – odpowiedziała jeszcze raz Kempa.
Według Pitery w Polsce „są setki prokuratur, które nie spełniają oczekiwać wolnego, demokratycznego państwa”. Zdaniem Pitery, nie do przyjęcia jest też sytuacja, że „jeden prokurator zajmuje się jednoczesnie sprawami kryminalnymi i sprawami gospodarczymi”.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24