Prezydent Bronisław Komorowski oddał dziś swój głos na Mazury w konkursie na 7 Nowych Cudów Natury. Otworzył też najnowocześniejszy mazurski port - ekomarinę, zbudowaną nad jeziorem Niegocin.
- Serdecznie gratuluję i cieszę się razem z całą bracią żeglarską z tego, co tu przybywa, jeśli chodzi o infrastrukturę żeglarską i turystyczną w Giżycku, na wielkim, wspaniałym szlaku Wielkich Jezior; co będzie razem wszystko potwierdzało, że "Mazury to Cud Natury" - mówił prezydent, otwierając ekomarinę.
Komorowski pogratulował władzom samorządowym Giżycka oraz władzom wojewódzkim i życzył, by ekomarina rozwijała się i przyciągała jak największą liczbę żeglarzy z całego świata.
Nowoczesna marina
Giżycka ekomarina nad Niegocinem to basen portowy, którego keja mieści 138 jednostek pływających (106 stanowisk do 12 m długości i 32 stanowiska powyżej 12 m), 6 stanowisk serwisowych oraz slip, można tu także zimować łodzie. Żeglarze mają w tym porcie dostęp do energii elektrycznej i wody a także - co jest nowością na Mazurach - odsysarki nieczystości z jachtów (opróżnienie kosztuje 5 zł).
Sama ekomarina powstała w miejscu przedwojennego zakładu szkutniczego (powierzchnia ponad 400 m.kw.). Budynek, w którym mieszczą się restauracje, sklep, sanitariaty, kuchnia do obsługi portu i pralnia jest ogrzewany i podgrzewany wodą z pomp cieplnych i systemów solarnych.
Właścicielem ekomariny jest miasto Giżycko, a zarządcą Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Obiekt kosztował ponad 19 mln zł, z czego połowa to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013.
Cud Natury
Mazury są jedynym polskim kandydatem w konkursie szwajcarskiej fundacji New7Wonders na nowych siedem cudów świata natury. Reklamują się hasłem "Mazury cud natury" a autorzy kampanii zwracają w niej uwagę na wyjątkowe walory regionu, krajobrazowe, przyrodnicze (promowane są m.in. żyjące wolno w Puszczy Boreckiej żubry) oraz architektoniczne (tradycyjna mazurska zabudowa wsi i małych miasteczek).
4 lata temu, 7 lipca 2007 szwajcarska fundacja New7Wonders, kończąc plebiscyt na 7 Nowych Architektonicznych Cudów Świata, ogłosiła nowy konkurs polegający na wybraniu 7 Nowych Cudów Natury.
Ostra konkurencja
Polska Organizacja Turystyczna zgłosiła do konkursu 3 propozycje: Pustynię Błędowską, Puszczę Białowieską oraz Mazurskie Jeziora. Z całego świata zgłoszono 440 kandydatur. Od stycznia do lipca 2009 r. trwała kampania zmierzająca do wyłonienia finalistów konkursu. 9 lipca 2009 r. do półfinału zakwalifikowała się Puszcza Białowieska (w kategorii lasy i parki narodowe) oraz Mazurskie Jeziora (w kategorii krajobrazy i formacje polodowcowe). 21 lipca 2009 r. z grona 71 półfinalistów, na które głosowało najwięcej osób, specjalny Panel Ekspertów wybrał finalistów konkursu.
W tym gronie znalazła się jedna polska kandydatura – Mazurskie Jeziora, które zostały uznane jednym z 5 najpiękniejszych miejsc w Europie oraz jednym z 28 najpiękniejszych miejsc na świecie. Od lipca 2009 roku do 11 listopada 2011 r. trwa ostatni etap konkursu, mający wyłonić ostateczną listę 7 Nowych Cudów Natury. Swoje głosy można oddawać na stronie: http://www.new7wonders.com/vote-pl?lang=pl
Źródło: PAP