Ministerstwo Skarbu wysłało Krajowemu Rejestrowi Sądowemu do analizy dokumenty związane z powołaniem nowej rady nadzorczej TVP. Resort załączył do nich opinie prawną z której wynika, że uchwała KRRiT w tej sprawie jest nieważna - pisze "Rzeczpospolita".
Wojciech Małek, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Warszawie potwierdził nam, że taka opinia, dotarła do KRS. Wynika z niej, że istnieją przesłanki do uznania uchwały o powołaniu rady nadzorczej TVP jej za nieważną.
Rzecznik ministerstwa skarbu Maciej Wiewiór tłumaczył w rozmowie z tvn24.pl, że załączenie opinii nie jest jednoznaczna z wnioskiem o unieważnienie uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która powoływała ośmiu członków rady nadzorczej. Dlaczego więc ministerstwo wysłało taki dokument: - Dla sądu do analizy - uciął Wiewiór.
Uratuje Farfała?
Ministerstwo wysłało opinię prawną do KRS, wykorzystując fakt, że ten cały czas nie zatwierdził rady nadzorczej TVP. 27 sierpnia KRS zwrócił wniosek o rejestrację rady, uznając go za niekompletny. Okazało się, że w przesłanych przez prezesa Farfała dokumentach zabrakło numerów PESEL członków wybranych przez KRRiT. Sąd wnioski odesłał i na razie wpisał jedynie do składu rady profesor Ewę Nowińską, wyznaczoną przez ministra skarbu.
Najbliższe posiedzenie rady nadzorczej zaplanowane jest na 16 września. Ma na nim dojść do odwołania obecnego p.o. prezesa TVP Piotra Farfała.
Według przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego rada nadzorcza istnieje od momentu jej powołania, niezależnie od wpisu w KRS.
Źródło: tvn24.pl, "Rzeczpospolita"
Źródło zdjęcia głównego: TVN24