- Chcemy, by usłyszał zarzuty i stał się formalnie podejrzanym. Jesteśmy dalej przekonani, że współuczestniczył on w popełnieniu tego przestępstwa - mówi "Dziennikowi" o Edwardzie Mazurze minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.
Aby ponownie przedstawić wniosek o ekstradycję Mazura musiałyby się pojawić jakieś nowe dowody, a jak przyznaje sam szef resortu sprawiedliwości: takiego przełomu nie ma.
Dlatego też do USA zostanie przesłany wniosek o przedstawienie Mazurowi zarzutów wraz z uzasadnieniem, szczegółowy wykaz pytań z polskiej strony oraz materiały ze śledztwa, które go dotyczą.
Potem Amerykanie przesłuchają Mazura w charakterze podejrzanego i odeślą protokoły do Polski. - My natomiast będziemy mogli skierować do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm osobom, które już mają przedstawione zarzuty - mówi Ćwiąkalski.
Chodzi o podejrzanego o współudział w zabójstwie Papały Ryszarda Baguckiego i o Andrzeja Z. "Słowika", który ma zarzut pomocnictwa.
Morderstwo bez wyjaśnienia
Gen. Marek Papała został zastrzelony 25 czerwca 1998 r. w Warszawie przed blokiem, w którym mieszkał. Wielokrotnie przedłużane śledztwo w tej sprawie trwa do tej pory.
Dotychczas zarzuty nakłaniania i współudziału w zabójstwie Papały postawiono dwóm gangsterom z grupy pruszkowskiej: Ryszardowi Boguckiemu (w 2003 r.) i domniemanemu szefowi gangu Andrzejowi Z. ps. Słowik (w listopadzie 2005 r). "Słowika" zatrzymano w Hiszpanii, Boguckiego w Meksyku.
Ten ostatni został już skazany prawomocnie na 25 lat więzienia za zabójstwo domniemanego szefa gangu pruszkowskiego Andrzeja K., "Pershinga". Podejrzewany o zabójstwo Papały Ryszard Niemczyk, także skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo "Pershinga", powiedział w styczniu 2006 przed bielskim sądem, że nie ma nic wspólnego z zamachem na Papałę. To samo twierdzi Bogucki.
Mazur - trzeci podejrzany
Trzecim w kręgu podejrzeń jest Edward Mazur - biznesmen z Chicago, legitymujący się polskim i amerykańskim paszportem, domniemany zleceniodawcą zbrodni. Miał go wskazać jeden z członków tzw. klubu płatnych zabójców z Gdańska. Mazur został zatrzymany przez FBI 20 czerwca 2006 r. w Chicago.
W lipcu 2007 roku amerykański sąd odmówił jednak biznesmena Mazura Polsce.
Źródło: "Dziennik"
Źródło zdjęcia głównego: TVN24