"Polska chce zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej"

 
Rozmowy na linii Waszyngton-WarszawaGuardian

- Rosja, a nie Iran stanowi większe zagrożenie dla Polski. (...) Polska chce zwiększenia liczby wojsk amerykańskich w swoim kraju i naciska na USA w sprawie informowania o postępach dialogu Waszyngton-Moskwa - wynika z jednej z sześciu opublikowanych przez "The Guardian" depesz dyplomatycznych, którą gazeta otrzymała od portalu Wikileaks. Poniżej publikujemy jej tłumaczenie. W ciągu dnia na tvn24.pl opublikujemy kolejnych pięć depesz ujawnionych przez brytyjską gazetę.

DATA PUBLIKACJI: 07-05-2009 KLAUZULA: Poufne TEMAT: Polska - Delegacja Kongresu omawia obronę rakietową, Patrioty MIEJSCE OPRACOWANIA: Ambasada USA w Warszawie AUTOR: Ambasador Victor Ashe

1. PODSUMOWANIE:

Na spotkaniu z delegacją Kongresu (CODEL) szef kancelarii premiera, zastępca doradcy prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego i marszałek Sejmu wyrazili jednogłośne poparcie dla znacznej obecności amerykańskich sił zbrojnych w Polsce w celu wzmocnienia gwarancji wynikających z Artykułu 5. Szef kancelarii premiera, Sławomir Nowak, powiedział CODEL, że bez względu na amerykańską decyzję w sprawie tarczy antyrakietowej Polska oczekuje, że USA będą "honorować swoje zobowiązania" w sprawie umieszczenia w Polsce baterii rakiet Patriot. Wszyscy trzej polscy politycy zażądali, by USA na bieżąco informowały Polskę o statusie dialogu z Rosją, sugerując, że to Rosja, a nie Iran stanowi większe zagrożenie dla Polski. Spotkanie CODEL z ministrem spraw zagranicznych Sikorskim jest przedstawione osobno.

2. Senator Carl Levin (Demokrata z Michigan), senator Bill Nelson (Demokrata z Florydy) i senator Susan Collins (Republikanka z Maine) odwiedzili 16 kwietnia Warszawę by przedyskutować kwestię tarczy antyrakietowej i polskie zainteresowanie zlokalizowaniem baterii Patriot na jej terenie. Ich rozmówcami byli szef kancelarii premiera, Donalda Tuska, Sławomir Nowak, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie Kaczyńskim, Witold Waszczykowski i marszałek Sejmu, Bronisław Komorowski. Spotkanie senatorów z ministrem spraw zagranicznych, Radosławem Sikorskim i wiceministrem obrony, Stanisławem Komorowskim, jest opisane osobno.

USA "JAK SKAŁA" W SPRAWIE ARTYKUŁU PIĄTEGO

3. Levin rozpoczął wszystkie trzy spotkania od przekazania prezydenckiego przesłania w sprawie amerykańskiego przywiązania do Artykułu 5 NATO w sprawie gwarancji bezpieczeństwa, które jest "jak skała". Amerykańskie poparcie dla Polski pod rządami Obamy może się różnić, ale pozostanie ono mocne. Pytany, czy Polska czuje się pewna, że NATO będzie honorować swoje zobowiązania wynikające z Artykułu 5, Waszczykowski powiedział: "Wciąż mamy swoje wątpliwości". Dodał, że niektórzy europejscy członkowie – w szczególności Francja – wolą mówić niż działał. Zauważył cierpko, że "dlatego kupiliśmy F-16 a nie francuskie Mirage i dlatego zależy nam na tarczy antyrakietowej".

PATRIOTY I AMERYKAŃSKIE WOJSKA

4. Senator Levin ostrzegł wszystkich trzech rozmówców, że jeżeli Czechy odrzucą proponowaną lokalizację dla radarów do tarczy antyrakietowej, to polski element tarczy będzie zagrożony biorąc pod uwagę obecną amerykańską legislację. Nowak wyraził przekonanie, że Czesi ratyfikują porozumienie z USA sugerując, że czekają oni po prostu na amerykańską decyzję w sprawie tarczy. Marszałek Komorowski powiedział, że zdaje sobie sprawę z ograniczeń wynikających z amerykańskiego prawa, ale stwierdził, że Polska nie chce być odpowiedzialna za czeskie problemy. Senator Collins powiedziała, że zdaje sobie sprawę z politycznych kosztów dla Polski wynikających ze wspierania tarczy antyrakietowej i zapytała o poglądy Komorowskiego jeżeli chodzi o utrzymanie poparcia dla Stanów Zjednoczonych, jeżeli te obiorą inny kurs.

5. Pytany, czy Polska będzie uspokojona obecnością baterii Patriot tytułem rekompensaty za tarczę antyrakietową Nowak powiedział Levinowi, że bez względu na los tarczy rząd Polski oczekuje, że rząd amerykański będzie "honorował swoje zobowiązania" w sprawie Patriotów. Polska chce zbudować całościowy system obrony przeciwlotniczej i uważa Patrioty za "najważniejszy element" swoich wysiłków modernizacyjnych. Nowak powiedział, że Polska "nie ucierpi", jeżeli USA wycofają się z tarczy antyrakietowej, ale powtórzył, że rząd Polski „liczy na Patrioty”. (W pewnym momencie Nowak poprawił nawet swojego tłumacza, który błędnie powiedział, że Polacy "chcieliby Patriotów". "Nie, liczymy na nie", podkreślił po angielsku Nowak).

6. Waszczykowski był mniej stanowczy w kwestii Patriotów, stwierdzając, że Polska i USA ma wiążące umowy polityczne w kwestiach bezpieczeństwa, co do których ma nadzieję, że Stany Zjednoczone będą je respektować. Dodał, że Polska „chce amerykańskich wojsk na swoim terenie” – przede wszystkim jako czynnika odstraszającego. Nowak podobnie podkreślił, że Polska jest silnie zainteresowana „pogłębianiem współpracy wojskowej”, w idealnej sytuacji obejmującej znaczącą amerykańską obecność w Polsce. Rozwodził się nad tym, że jedna bateria Patriotów i dziesięć urządzeń przechwytujących nie stanowią „imponującej obecności”, na jaką ma nadzieję Polska.

7. Marszałek Komorowski i Nowak zgodnie wskazywali na to, że zgadzając się na lokalizację tarczy antyrakietowej Polska zapłaciła „wysoką cenę” – szczególnie w relacjach z innymi członkami UE i Rosją. Komorowski wyraził obawę, że po dwunastu latach poprawy relacji Polska ponownie staje się rosyjskim celem – wysocy rangą rosyjscy politycy grozili wymierzeniem w Polskę głowic nuklearnych, podgrzewane są antypolskie nastroje wśród Rosjan i podejmowane działania przeciwko polskim interesom na Ukrainie.

8. Komorowski argumentował, że USA muszą wypełnić symboliczne porozumienie, by pokazać zaangażowanie w obronę polskiego terytorium. Jeżeli nowa administracja zmienia priorytety amerykańskiej polityki, musi się również zaangażować w dialog z Polską, a nie tylko z Rosją. Dla Polski najważniejsze jest amerykańskie zaangażowanie w polskie bezpieczeństwo poprzez fizyczną obecność amerykańskich sił w Polsce, instalacje NATO w Polsce, wypełnienie zobowiązań dotyczących dostarczenia rakiet Patriot i bliższą współpracę polsko-amerykańską.

DIALOG Z ROSJĄ

9. Komorowski, Nowak i Waszczykowski podkreślili wagę informowania Polski na bieżąco o statusie rozmów amerykańsko-rosyjskich. Nowak podkreślił silne zaangażowanie rządu polskiego w znalezienie pozytywnego rozwiązania, ale przypomniał CODEL, że amerykańscy negocjatorzy obiecali, iż rząd amerykański przełamie rosyjskie obiekcje w sprawie tarczy antyrakietowej. „Tarcza antyrakietowa jest bazą amerykańską. Ciężar osiągnięcia porozumienia z Rosjanami spoczywa na stronie amerykańskiej”, powiedział. Pomimo to, powiedział Nowak, Polska zaakceptowała rozwiązania zmierzające do zbudowania zaufania w stosunkach z Rosją i również pracuje nad przekonaniem Moskwy, że tarcza nie jest zagrożeniem dla rosyjskiego arsenału nuklearnego. Jednak bez względu na to Rosji trudno będzie zaakceptować jakąkolwiek „namacalną manifestację” obecności NATO w Polsce lub Czechach.

10. Nowak powiedział, że Polska nie dyskutowała sprawy Patriotów z Rosją. Rosja nie powinna decydować o polskich planach modernizacji systemu obrony. Zauważając, że polskie siły zbrojne są „z natury defensywne”, Nowa podkreślił, że podstawowym celem Polski jest zwiększenie możliwości współpracy z sojusznikami.

11. Prezydencki doradca Waszczykowski zareagował bardziej emocjonalnie. Waszyngton ma prawo prowadzić rozmowy z Rosją, współpracować w celu znalezienia rozwiązania dla zagrożenia irańskiego i podjąć autonomiczną decyzję w sprawie tarczy, ale USA powinny uważać, by nie osłabić bezpieczeństwa Polski. Potem zastanawiał się głośno: „Ile czasu zajmie wam zrozumienie, że nic się nie zmieni jeżeli chodzi o Iran i Rosję?”. Waszczykowski podkreślił, że Moskwa próbuje odbudować swoją sferę wpływów i zwrócił uwagę na kluczowe znaczenie zwiększenia obecności USA lub NATO dla bezpieczeństwa Polski. Dodał, że Rosja nadal zaprzecza swoim historycznym przewinom wobec Polski, nakłada sankcje ekonomiczne wymierzone w Polskę i często zawiesza dostawy ropy i gazu.

ZAGROŻENIE ZE STRONY IRANU

12. Na wszystkich trzech spotkaniach senator Nelson wyrażał wątpliwości, czy Iran porzuci swój program zbrojeń nuklearnych, ale zauważył, że w dającej się przewidzieć przyszłości irańskie zagrożenie dla Europy może zostać powstrzymane przy pomocy systemów AEGIS i THAAD. Waszczykowski, który w latach 1999-2002 był polskim ambasadorem w Teheranie, zgodził się, że Iran stanowi coraz większe zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych i Europy. Powiedział, że irański reżim nie ma powodów do ocieplania stosunków z Waszyngtonem, ponieważ jego legitymizacja jest zbudowana na fundamencie anty-amerykanizmu.

13. Nowak i Komorowski powiedzieli CODEL, że Polska nie dostrzega bezpośredniego zagrożenia ze strony Iranu. Nowak podkreślił, że jako aktywny i lojalny sojusznik Polska zgodziła się przyjąć lokalizację tarczy z powodu zagrożenia, jakie Iran stwarza dla USA i innych członków NATO. Zauważył, że wola Polski by być silnym sojusznikiem stała również u podstaw jej aktywności w Afganistanie. Nowak powiedział, że Polska dostrzega większe zagrożenie ze strony podmiotów nie-państwowych, ale przyznał, że poparcie Iranu dla organizacji terrorystycznych jest niepokojące. Dodał, że decyzja Polski o przyjęciu tarczy przesunęła ją „bliżej szczytu irańskiej listy”, w wyniku czego Patrioty stały się jeszcze ważniejsze dla bezpieczeństwa Polski.

CZYTAJ WYBRANE, PRZETŁUMACZONE DEPESZE WWW.TVN24.PL/DOKUMENTY

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Guardian

Pozostałe wiadomości

W Polsce został zatrzymany rosyjski żołnierz - potwierdził rzecznik Straży Granicznej Andrzej Juźwiak. Do zatrzymania doszło na terenie województwa podlaskiego.

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce

Źródło:
RMF FM, tvn24.pl

Zbigniew Ziobro nie znał tego sędziego. Rozmawiałem z nim na ten temat - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 poseł klubu PiS Michał Wójcik. Odniósł się do sprawy sędziego Tomasza Szmydta, który wystąpił w poniedziałek o azyl na Białorusi. Wójcik powiedział, że minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak oraz premier Donald Tusk "powinni sobie zadać pytanie, jak to się dzieje, że służby wypuszczają takiego człowieka z Polski".

Michał Wójcik: Ziobro nie znał sędziego Tomasza Szmydta

Michał Wójcik: Ziobro nie znał sędziego Tomasza Szmydta

Źródło:
TVN24

Polskie i sojusznicze myśliwce zostały poderwane nad ranem - poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Minionej nocy Rosja przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę z użyciem rakiet i dronów. Zaatakowała między innymi Kijów i Lwów. - Nie odnotowaliśmy żadnego przekroczenia naszej przestrzeni powietrznej - mówiła na antenie TVN24 mjr Ewa Złotnicka.

Poderwane polskie i sojusznicze samoloty

Poderwane polskie i sojusznicze samoloty

Źródło:
TVN24, PAP

Na warszawskim Lotnisku Chopina zatrzymano Łotyszkę, która próbowała przemycić ponad kilogram kokainy - przekazała Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa. Większość narkotyków kobieta przewoziła w 78 kapsułkach umieszczonych w żołądku.

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie żyje Kim Ki Nam, były szef północnokoreańskiego aparatu propagandowego. Swoją działalnością wspierał trzech rządzących Koreą Północną dyktatorów, w tym obecnego przywódcę reżimu, Kim Dzong Una. Miał 94 lata.

Odpowiadał za północnokoreańską propagandę. Nie żyje Kim Ki Nam

Odpowiadał za północnokoreańską propagandę. Nie żyje Kim Ki Nam

Źródło:
Reuters, BBC

Eurowizja 2024 - czyli 68. Konkurs Piosenki Eurowizji - już po pierwszym półfinale. O dziesięć miejsc w sobotnim koncercie konkurowało 15 piosenek. Tegoroczna polska reprezentantka Luna z utworem "The Tower" nie awansowała do finału.

Eurowizja 2024. Polska poza finałem. Oto zwycięska dziesiątka

Eurowizja 2024. Polska poza finałem. Oto zwycięska dziesiątka

Źródło:
tvn24.pl

805 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Rosja przeprowadziła ataki na Kijów i Lwów, w Ukrainie rozległy się alarmy, a polskie wojsko poderwało myśliwce. W wyniku ukraińskiego ataku rakietowego na bazę paliwowa w Ługańsku w płomieniach stanęły zbiorniki z paliwem. Uszkodzone zostały okoliczne domy, są ranni - donoszą media. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

"Decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa Europy ma sytuacja w Ukrainie" - przekonuje w komentarzu na łamach "Sueddeutsche Zeitung" dziennikarz Daniel Broessler. Wymienia także "dwa sygnały", które w tym tygodniu Niemcy wysłały w kierunku Moskwy.

Dwa sygnały Niemiec w kierunku Moskwy

Dwa sygnały Niemiec w kierunku Moskwy

Źródło:
PAP

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o przechwyceniu przez polskie myśliwce samolotu Federacji Rosyjskiej Ił-20. Europoseł PiS Adam Bielan zeznawał przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. W czasie posiedzenia sejmiku województwa podlaskiego władzę straciło tam Prawo i Sprawiedliwość. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 8 maja.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 8 maja

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 8 maja

Źródło:
PAP, TVN24

Osoby zamieszane w aferę hejterską nadal pracują w sądach. To, że Łukasz Piebiak, Przemysław Radzik, Maciej Nawacki, Jakub Iwaniec wciąż orzekają, to efekt zabetonowania wymiaru sprawiedliwości przez ekipę Prawa i Sprawiedliwości. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Afera hejterska. Co dalej z osobami, które szkalowały polskich sędziów

Afera hejterska. Co dalej z osobami, które szkalowały polskich sędziów

Źródło:
TVN24

Pod Piłą doszło do tragicznego wypadku samochodowego, w którym zginął 20-letni kierowca, a dwie osoby trafiły do szpitala. Okoliczności zdarzenia są wyjaśniane.

"Na łuku wypadł z drogi i uderzył w drzewo". 20-letni kierowca nie żyje, dwie osoby są ranne

"Na łuku wypadł z drogi i uderzył w drzewo". 20-letni kierowca nie żyje, dwie osoby są ranne

Źródło:
PAP

Na odcinku Bydgoszcz - Toruń powstaje alternatywa dla krajowej "10", nazywanej "drogą śmierci". Nowa trasa S10 przejmie ruch tranzytowy ze "starej dziesiątki", która - jak mówią policjanci - jest drogą wąską i krętą, bez szerokiego pobocza czy pasa awaryjnego.

Bywa nazywana "drogą śmierci". Powstaje bezpieczna alternatywa

Bywa nazywana "drogą śmierci". Powstaje bezpieczna alternatywa

Źródło:
tvn24.pl

Dziś maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. To jeden z trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym. Po południu przeprowadzone zostaną egzaminy pisemne z języka kaszubskiego, z języka łemkowkiego oraz z języka łacińskiego i kultury antycznej.

Dziś matura z matematyki

Dziś matura z matematyki

Źródło:
PAP

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Premier Węgier Viktor Orban zablokował plany wypchnięcia Rosjan z projektu rozbudowy elektrowni jądrowej w Paksu - podał portal śledczy Direkt36. Dodał, że takie pomysły pojawiły się w zeszłym roku w węgierskich kręgach rządowych.

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Źródło:
PAP

Kanadyjska policja podała, że w wyniku strzelaniny w Toronto w rezydencji znanego rapera Drake'a ranny został ochroniarz. Służby bezpieczeństwa nie podały, czy muzyk był w tym czasie w swoim domu.

Strzelanina przed rezydencją Drake'a. Ciężko ranny ochroniarz

Strzelanina przed rezydencją Drake'a. Ciężko ranny ochroniarz

Źródło:
Reuters

Władimir Putin z kolejną kadencją prezydenta Rosji to żadne zaskoczenie. Nie jest też zaskoczeniem, że Zachód zbojkotował jego inaugurację, ale pytania budzi wyłamanie się Francji. Ambasador tego kraju pojawił się na uroczystościach, z całą pewnością za zgodą swojego prezydenta. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Francuski ambasador na inauguracji Władimira Putina. Komentarze polityków i ekspertów

Francuski ambasador na inauguracji Władimira Putina. Komentarze polityków i ekspertów

Źródło:
TVN24

Aktorka porno Stormy Daniels mówiła przed nowojorskim sądem o spotkaniu z Donaldem Trumpem i kontakcie seksualnym, do jakiego miało między nimi dojść. To właśnie miało zapoczątkować wydarzenia, które doprowadziły do trwającego teraz procesu dotyczącego zapłaty za milczenie Daniels i sfałszowania dokumentów księgowych.

Satynowa piżama Donalda Trumpa, klaps na jego prośbę i seks w pokoju hotelowym. Co zeznała Stormy Daniels

Satynowa piżama Donalda Trumpa, klaps na jego prośbę i seks w pokoju hotelowym. Co zeznała Stormy Daniels

Źródło:
Reuters

We wtorek w amerykańskim stanie Michigan przeszły burze z ulewami i silnym wiatrem, odnotowano kilka tornad. Żywioł uszkodził dach placówki firmy kurierskiej, około 50 osób było uwięzionych w budynku. Zniszczone zostały obiekty w parku domów mobilnych, kilkanaście osób zostało rannych. Władze i meteorolodzy ostrzegali przed groźnymi warunkami pogodowymi.

Tornada w Michigan. Kilkadziesiąt osób było uwięzionych w  budynku firmy kurierskiej

Tornada w Michigan. Kilkadziesiąt osób było uwięzionych w budynku firmy kurierskiej

Źródło:
PAP, CNN

Dziecko w wieku przedszkolnym spacerowało samotnie w Zielonej Górze. Jak przekazała policja, wyszło niezauważone z przedszkola. Sprawę będzie wyjaśniać policja. Pierwszą informację o zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dziecko wyszło niezauważone z przedszkola w Zielonej Górze. Sprawą zajmuje się policja

Dziecko wyszło niezauważone z przedszkola w Zielonej Górze. Sprawą zajmuje się policja

Źródło:
Kontakt 24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że Tomasza Szmydta czeka na Białorusi dobre, dostatnie życie. Życzę mu, żeby nigdy nie wrócił do Polski - tak o sprawie polskiego sędziego mówił w "Tak jest" w TVN24 Witold Jurasz, były chargé d'affaires RP na Białorusi. - Szmydt jest teraz gumą do żucia, która ma na początku jakiś smak, a później się ją wypluwa - komentował opozycjonista Paweł Łatuszka, wskazując na potencjalną użyteczność Polaka dla białoruskich służb.

"Guma do żucia", która może stracić smak. Jaki los czeka Szmydta na Białorusi?

"Guma do żucia", która może stracić smak. Jaki los czeka Szmydta na Białorusi?

Źródło:
TVN24

Portal Onet napisał, powołując się na swoje źródła, że sędzia Tomasz Szmydt, który wyjechał na Białoruś i chce tam prosić o azyl, "był w ścisłym zainteresowaniu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego co najmniej od kilku miesięcy". Koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, a wcześniej jego rzecznik Jacek Dobrzyński, zaprzeczają jednak tym informacjom.

Szmydt "był w ścisłym zainteresowaniu ABW"? Koordynator służb specjalnych komentuje

Szmydt "był w ścisłym zainteresowaniu ABW"? Koordynator służb specjalnych komentuje

Aktualizacja:
Źródło:
Onet, TVN24

W podlaskim sejmiku doszło do nieoczekiwanego przewrotu. PiS stracił tam większość, bo dwoje radnych wybranych z list tej partii przeszło na stronę koalicji rządzącej. Jacek Sasin, szef partyjnych struktur w tym regionie, oskarżył ich o "zdradę". A to właśnie on miał "pilnować" większości w sejmiku.

Sasin "nie dowiózł" większości na Podlasiu. Przeciwnicy drwią i gratulują "dobrej roboty"

Sasin "nie dowiózł" większości na Podlasiu. Przeciwnicy drwią i gratulują "dobrej roboty"

Źródło:
tvn24.pl, Wirtualna Polska, PAP

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

We wtorek w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Główna wygrana padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 7 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 7 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 7 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Serbia jest najważniejszym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowej i Wschodniej - podkreślił chiński przywódca Xi Jinping w autorskim tekście opublikowanym we wtorek na łamach serbskiego dziennika "Politika". Xi uda się tego dnia do Belgradu.

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Źródło:
PAP

11 czerwca na polskim rynku zadebiutuje platforma streamingowa Max - podano w komunikacie Warner Bros. Discovery. Widzów czekają atrakcyjne premiery - 17 czerwca ukaże się drugi sezon serialu "Ród smoka", a w sierpniu kolejna część polskiej produkcji "Odwilż". Jak podkreśla WBD, użytkownicy platformy Max jako jedyni będą mieć dostęp do relacji z każdego momentu igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Źródło:
Warner Bros. Discovery

We wtorek na gali w Warszawie zostały rozdane nagrody Press Club Polska. Laureatami zostali między innymi autorzy reportaży o Ukrainie, publikacji o systemie odroczonych płatności i serii tekstów o redakcji Andrzeja Skworza.

Nagrody Press Club Polska rozdane

Nagrody Press Club Polska rozdane

Źródło:
PAP

- Przeprowadzenie wyborów w pełni korespondencyjnych było rozwiązaniem najlepszym, żeby nie powiedzieć najmniej złym - mówił Adam Bielan, europoseł PiS, przed komisją śledczą badającą okoliczności przygotowań do przeprowadzenia wyborów kopertowych w czasie pandemii COVID-19. Przyznał, że w tej sprawie, w jego partii, w 2020 roku był podział. Opowiadał też o swojej rozmowie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, podczas której chciał przekonać go, by "rozważyć" możliwość zorganizowania wyborów na wzór Bawarii.

Bielan: Był podział w partii. Mówiłem Kaczyńskiemu, że trzeba rozważyć wybory korespondencyjne

Bielan: Był podział w partii. Mówiłem Kaczyńskiemu, że trzeba rozważyć wybory korespondencyjne

Źródło:
TVN24

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24