Z tygodnia ma tydzień i z miesiąca na miesiąc Polska za czasów rządów PiS traciła swoją pozycję i potencjał - ocenił przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Jak dodał, Polska jest dziś osamotniona w UE.
We wtorek w czasie posiedzenia zarządu PO odbyło się spotkanie gabinetu cieni Platformy, którego tematem była polityka zagraniczna. Jak podkreśliła po spotkaniu wiceszefowa PO Ewa Kopacz, nie rozmawiano o ewentualnych decyzjach dotyczących najbliższego posiedzenia Sejmu, które odbędzie się 11 stycznia. We wtorek rząd przyjął założenia polityki zagranicznej na 2017 r.
"Polska jest w UE osamotniona"
- To był dziwny rok, trudny dla polskiej polityki zagranicznej. Bo tak naprawdę z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc widzieliśmy, w jaki sposób tracimy potencjał i pozycję, która została zbudowana przez ostatnie 8 lat - powiedział Schetyna.
Zaznaczył, że były "wielkie huczne zapowiedzi budowania własnej pozycji", m.in. "przez kosmiczne, nierealne wizje przyszłości i rozwoju, jak np. tzw. koncepcja międzymorza, w której więcej życzenia i political fiction niż politycznej rzeczywistości, po zamrożenie i rozsypanie się siły Trójkąta Weimarskiego". - Wiele zapowiedzi, wiele planów, to wszystko dzisiaj jest niczym, jest bankructwem polskiej polityki zagranicznej, bankructwem zapowiedzi PiS-u z kampanii wyborczej, ale także z expose ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego - dodał. - Polska na pewno nie jest w tym miejscu, w którym była 1,5 roku temu, na pewno jest krajem, który nie może czuć się bezpieczny w systemie wpływu na politykę zagraniczną UE - powiedział lider PO. - Polska jest w UE osamotniona - dodał Schetyna.
Trzaskowski: bankructwo polityki zagranicznej
Były wiceminister spraw zagranicznych, pełniący w gabinecie cieni PO funkcję szefa MSZ Rafał Trzaskowski zaznaczył, że 27 lat temu zostały określone dwa podstawowe cele polskiej polityki zagranicznej: Polska w silnym Sojuszu Północnoatlantyckim oraz silna, wpływowa Polska w UE. - Tak naprawdę PiS postawiło te dwa najważniejsze cele pod znakiem zapytania, sformułowało dosyć daleko idące tezy, ale te tezy nie znalazły żadnego pokrycia w rzeczywistości, mamy rzeczywiście do czynienia z bankructwem polityki zagranicznej prowadzonej przez PiS - powiedział. - Miejmy nadzieję, że minister Waszczykowski, który właśnie przygotowuje tezy polityki zagranicznej wyciągnie z tego wnioski, PiS wyciągnie z tego wnioski i dojdzie do takiego opamiętania po to, żeby bezpieczeństwo Polski i wpływy Polski były umacniane - dodał. Według Trzaskowskiego przez miniony rok nie było żadnej inicjatywy, w której PiS zaproponowałoby cokolwiek konstruktywnego Unii Europejskiej. - Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiadał, że istnieje w tym momencie konieczność przeprowadzenia daleko idących zmian w funkcjonowaniu UE. Gdzie są te pomysły my się pytamy? Gdzie są te inicjatywy, gdzie jest koalicja, która jest w stanie to przeforsować i jaki to jest pomysł - czy nie jest to czasami przypadkiem pomysł na osłabianie unijnych instytucji i wyprowadzenia Polski na absolutny margines integracji? - pytał Trzaskowski.
Nitras: poparcie Donalda Tuska racją stanu Polski
Wiceszef MSZ w gabinecie cieni PO Sławomir Nitras ocenił, że założenia polityki zagranicznej przedstawione przed rokiem przez ministra Waszczykowskiego były propozycjami całkowicie błędnymi, które po roku nie przyniosły żadnych dobrych efektów. - Warunkiem niezbędnym, żeby polska polityka zagraniczna w nadchodzącym roku nie zbankrutowała, jest wycofanie się z tych deklaracji, które mówią o niepoparciu przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska - Polaka przypomnę, który pełni to stanowisko - zaznaczył Nitras. - To nie jest kwestia interesów jednej czy drugiej formacji politycznej - poparcie Donalda Tuska przez rząd polski jest dzisiaj racją stanu naszego kraju - dodał poseł PO.
Tyszkiewicz: zdrada naszych partnerów
Według posła Roberta Tyszkiewicza dumą i marką Polski była polityka wschodnia. Jak dodał, po roku od wygłoszenia expose przez ministra Waszczykowskiego można powiedzieć, że "Polska abdykowała z roli lidera europejskiej polityki wschodniej, całkiem dobrowolnie". - Polityka wschodnia leży w ruinie, jeżeli szukamy ilustracji tego słynnego bon motu politycznego PiS-u, to jest nim dzisiaj polityka wschodnia - ona dzisiaj rzeczywiście znajduje się w stanie kompletnego zrujnowania - podkreślił Tyszkiewicz. Jak ocenił, Polska obecnie nie bierze udziału w żadnych formatach konsultacyjnych w UE, które dotyczą wschodniego sąsiedztwa. Dodał, że Polska porzuciła wschodnich sąsiadów "na łup Kremla". Według Tyszkiewicza Polska w ten sposób naraża na szwank nasze bezpieczeństwo. - To jest zdrada naszych partnerów - trzeba to jasno powiedzieć - zaznaczył. Poseł PO Marek Krząkała skrytykował ministra Waszczykowskiego za pogorszenie relacji z Niemcami. - Świadczą o tym fakty, świadczy o tym język dyplomacji, a właściwie obrażanie, które stało się domeną tego rządu - o Martinie Schulzu (przewodniczącym PE) mówi się, że to niewykształcony lewak, a być może będzie ten człowiek będzie on za chwilę ministrem spraw zagranicznych, o Steinmeierze (szef MSZ Niemiec) mówi się, że powinien cenzurować karykaturzystów, natomiast o Joachimie Gaucku, o prezydencie Niemiec, że to pseudoelita i człowiek, który nie rozumie Polski i Polaków - nie tak należy budować dyplomację - powiedział Krząkała.
Autor: tw/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24