Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że "w imię zasady równych szans i dobrze pojętej kultury politycznej" przed zarządzeniem wyborów prezydenckich przyszli kandydaci i ci, którzy ich wspierają, powinni powstrzymać się od prowadzenia kampanii wyborczej.
Stanowisko w tej sprawie PKW opublikowała na swej stronie internetowej. Mimo że formalnie kampania wyborcza jeszcze się nie rozpoczęła, PKW dostrzega działania "mające wszelkie cechy działań kampanijnych". Chodzi m.in. o organizowanie spotkań i wystąpień, które - jak podaje PKW - nawet przez ich organizatorów i bohaterów są określane jako mitingi wyborcze, czy budowanie stron internetowych prezentujących osoby zapowiadające start w wyborach.
"W imię kultury politycznej"
Komisja podkreśla, że nie może wymusić zaprzestania takich działań. Stwierdza natomiast, że "w imię zasady równych szans oraz w imię dobrze pojętej kultury politycznej, zarówno osoby zamierzające uczestniczyć w wyborach, jak i podmioty promujące udział tych osób w wyborach, powinny przed zarządzeniem wyborów przez marszałka Sejmu powstrzymać się od klasycznych elementów kampanii wyborczej na rzecz przyszłych kandydatów". "Dwudziestopięcioletni już okres budowania demokratycznego państwa prawa dostarczył należytej miary doświadczeń, która powinna ułatwić klasie politycznej wytyczenie granicy pomiędzy działaniami korzystającymi z konstytucyjnej ochrony swobody działalności partii politycznych i innych wolności konstytucyjnych, w tym wolności słowa, które nie mogą być ograniczane przepisami ustawy, a działaniami o charakterze czysto agitacyjnym, nakierowanym na instrumentalne obejście przepisów Kodeksu wyborczego" - uważa PKW.
Komisja zwraca uwagę, że dostrzeżone przez PKW działania nie mogą obecnie być uznane za kampanię wyborczą sensu stricto, nie podlegają więc przepisom kodeksu wyborczego np. dotyczącym finansowania kampanii. PKW przypomina jednocześnie partiom politycznym, że jeśli prowadzą działalność na rzecz osób zamierzających kandydować w wyborach prezydenta, to jej finansowanie podlega ustawie o partiach politycznych.
Zwraca uwagę, że wyłączność na prowadzenie kampanii wyborczej posiadają komitety wyborcze, które we właściwym trybie zawiadomiły PKW o swoim utworzeniu i Komisja przyjęła to zawiadomienie. Natomiast utworzenie komitetu wyborczego możliwe jest dopiero po zarządzeniu wyborów.
Wybory w maju
Kampania w wyborach prezydenckich rozpocznie się z dniem ogłoszenia postanowienia Marszałka Sejmu w "Dzienniku Ustaw". Marszałek ma czas na zarządzenie wyborów do 6 lutego.
Zgodnie z konstytucją wybory prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta; w grę wchodzą więc trzy niedziele: 3, 10 i 17 maja, kiedy musi się odbyć pierwsza tura wyborów.
Kampania wyborcza ruszy po opublikowaniu postanowienia marszałka Sejmu w sprawie wyborów w "Dzienniku Ustaw".
Autor: db/kka / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24