- Dziennikarze Telewizji Publicznej o konserwatywnych poglądach są dyskryminowani - uważa PiS i w liście domaga się od Rzecznika Praw Obywatelskich podjęcia działań w tej sprawie. Według Prawa i Sprawiedliwości, w tym samym czasie zdjęto z anteny programy autorów o określonych poglądach. Winą autorzy listu obarczają medialną koalicję PO-SLD-PSL.
W liście do RPO, prof. Ireny Lipowicz, podpisanym przez Jarosława Sellina i Kazimierza Michała Ujazdowskiego, PiS zwraca się z wnioskiem o podjęcie czynności w sprawie decyzji kierownictwa TVP. Decyzje te "mają cechy praktyk dyskryminacyjnych w stosunku do dziennikarzy i autorów programów reprezentujących szeroko pojętą wrażliwość konserwatywną i wypełniających funkcję kontrolną wobec władzy publicznej" - można przeczytać w liście.
- (...) Jesteśmy przekonani, że podjęte w tym samym czasie decyzje o zdjęciu z anteny programów Jana Pospieszalskiego "Warto rozmawiać", Grzegorza Górnego i Tomasza Terlikowskiego "Wojna Światów" , Tomasza Sakiewicza "Pod prasą", Anity Gargas "Misja specjalna" , Bronisława Wildsteina "Bronisław Wildstein przedstawia", Rafała Ziemkiewicza "Antysalon" , Wojciecha Cejrowskiego "Boso przez świat" oraz zwolnienie grupy dziennikarzy produkujących "Wiadomości" pod kierunkiem redaktora Jacka Karnowskiego i zwolnienie Joanny Lichockiej z prowadzenia programu "Polityka przy kawie" mają znamiona praktyk dyskryminacyjnych - piszą politycy PiS.
Decyzje "polityczne"
Według nich, te decyzje zostały podjęte w stosunku do dziennikarzy, którzy reprezentują "podobną wrażliwość" i którzy wypełniają "ważną funkcję krytyczną".
PiS jest przekonane, że motywy decyzji są polityczne. - Decyzje, o których mowa zostały podjęte po zawiązaniu koalicji medialnej PO-SLD-PSL, w wyniku której doszło do uchwalenia nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji z 6 sierpnia 2010 - można przeczytać w liście.
Dlatego PiS chce podjęcia czynności w tej sprawie. Argumentuje, że naruszone zostało prawo do równego traktowania i zakaz dyskryminacji. Zauważa również, że praktyki dyskryminacyjne kierownictwa telewizji naruszają "inne prawa o randze konstytucyjnej".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia