W 2007 roku w Polsce przeprowadzono 54 operacje przeszczepu serca - poinformował wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk. Jak przypomniał, w ubiegłych latach przeszczepiano w Polsce rocznie ponad 120 serc. Powód? - Niewątpliwie słynna konferencja prasowa ministra Ziobry - stwierdził Włodarczyk.
Chodzi o konferencję ówczesnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry po zatrzymaniu kardiochirurga ze szpitala MSWiA Mirosława G. w lutym zeszłego roku. Ziobro określił wtedy dowody zebrane w sprawie jako "wstrząsające", powiedział też m.in. "już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie".
Spadek liczby transplantacji powodują też inne działania, podejmowane w środowisku lekarzy, zajmujących się identyfikacją potencjalnych dawców. Chodzi o wielogodzinne przesłuchania i podejrzenia, że lekarze czerpią z tego tytułu korzyści finansowe.
Włodarczyk podkreślił, że resort podejmuje działania w celu odwrócenia tendencji spadkowej w transplantologii. M.in. przygotowywane są specjalne audycje, a program transplantacji jest wpierany przez Episkopat.
Dwa nowe ośrodki w planach Operacje transplantacji serca przeprowadzane są w trzech ośrodkach: Warszawie, Krakowie i Zabrzu. O zgodę ubiegają się szpitale w Poznaniu i Gdańsku.
Wiceminister zdrowia powiedział, że przy obecnym poziomie przeszczepów te trzy ośrodki są "całkowicie wystarczające". Ale - jak zaznaczył - przy założeniu, że polska transplantologia odzyska swoją dynamikę, zajdzie potrzeba uruchomienia dodatkowego ośrodka przeszczepiania serca w północnej, bądź północno-zachodniej części kraju.
Andrzej Włodarczyk zaznaczył, że oferty na wykonywanie transplantacji serca złożyły poza ośrodkami w Warszawie, Krakowie i Zabrzu - dwa nowe ośrodki: Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Akademickie Centrum Kliniczne - szpital AM w Gdańsku. - Szpitale te wynegocjowały wstępne warunki umowy na transplantację serca - poinformował Włodarczyk. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść po dostarczeniu opinii konsultantów i Krajowej Rady Transplantacyjnej.
"Nie" dla Poznania Pozytywnie zaopiniowany został jedynie ośrodek gdański. - Ta opinia dotyczy jedynie audytu, przeprowadzonego przez członków Krajowej Rady Transplantacyjnej, natomiast oficjalnie opinii tej rady jeszcze nie ma, ponieważ zbiera się ona w lutym - mówił Włodarczyk.
Zaznaczył, że "przyczyną braku pozytywnej opinii w stosunku do Poznania nie jest zła ocena tego ośrodka, ale fakt, że w tym ośrodku w roku 2008 będzie realizowany program przeszczepiania płuca. - Dopiero po wdrożeniu programu przeszczepiania płuca, będzie można wdrażać program przeszczepiania serca - podkreślił.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24