W najbliższą niedzielę wybierzemy prezydenta RP. Swój głos możemy oddać na jednego spośród 11 kandydatów, których zarejestrowała Państwowa Komisja Wyborcza. Zanim jednak udamy się do urn, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Głosować może każda osoba, która najpóźniej w dniu wyborów ukończyła 18 lat, nie została pozbawiona praw publicznych prawomocnym wyrokiem sądu, nie została ubezwłasnowolniona orzeczeniem sądu i nie została pozbawiona praw wyborczych poprzez orzeczenie Trybunału Stanu.
Głosowanie odbędzie się w godz. 7-21. Aby otrzymać kartę do głosowania, w lokalu wyborczym, w którym jesteśmy umieszczeni w spisie wyborców, musimy przedstawić komisji dokument tożsamości. W jakich godzinach można głosować?
Lokale wyborcze 10 maja będą czynne od godziny 7 do godziny 21. Idąc głosować, koniecznie trzeba ze sobą zabrać dowód tożsamości ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty, paszport albo prawo jazdy. Kiedy członek komisji wyborczej sprawdzi, że znajdujemy się w rejestrze wyborczym, da nam kartę do głosowania.
Jak wygląda karta?
PKW zarejestrowała tych kandydatów, którzy zebrali co najmniej 100 tys. podpisów poparcia. W tym roku jest ich więcej niż w poprzednich wyborach prezydenckich w 2010 r. - wtedy wyborcy na karcie do głosowania widzieli dziesięć nazwisk.
W niedzielę w wyborach prezydenckich zmierzą się: ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski (z poparciem PO), Andrzej Duda (PiS), Magdalena Ogórek (z poparciem SLD), Adam Jarubas (PSL), lider Twojego Ruchu Janusz Palikot, Janusz Korwin-Mikke (ugrupowanie KORWiN), muzyk Paweł Kukiz, Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Paweł Tanajno (Demokracja Bezpośrednia) oraz reżyser Grzegorz Braun.
W lokalu wyborczym każdy otrzyma jedną kartę do głosowania - będzie to biała kartka A4. Będą na niej wypisane - w kolejności alfabetycznej - nazwiska wszystkich 11 kandydatów na prezydenta RP. Poniżej przedstawiamy wzór karty do głosowania, jaką otrzymamy w niedzielę.
Aby zaznaczyć swój wybór należy postawić znak „X” przy nazwisku wybranego kandydata - w kratce po lewej stronie. Możemy wskazać tylko jedno nazwisko. Postawienie krzyżyka obok kolejnego kandydata albo poza kratką spowoduje, że nasz głos będzie nieważny. Drugiej karty nie dostaniemy. Wypełnioną kartę do głosowania należy wrzucić do urny wyborczej.
Głosy w wyborach prezydenckich będą liczone ręcznie. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów. Przejdzie do niej dwóch kandydatów z największą liczbą głosów.
Jaka frekwencja?
Do głosowania uprawnionych jest ponad 30,5 mln wyborców. Głosowanie odbędzie się w ponad 27 tys. obwodach głosowania - informuje na swej stronie internetowej PKW.
Jak wynika z sondażu CBOS, w wyborach 10 maja zamierza głosować 73 proc. badanych. 14 proc. ankietowanych się wahało; 13 proc. nie będzie w nich uczestniczyć. Głosować chcą częściej m.in. osoby, które uważają, że mają wpływ na sprawy kraju oraz zadowolone z funkcjonowania demokracji.
CBOS zwraca jednak uwagę, że przeważnie faktyczna frekwencja wyborcza okazuje się niższa od deklarowanej w sondażach. W 2010 roku w I turze wyborów prezydenckich frekwencja wynosiła 54,94 proc., choć deklarowana mniej więcej na miesiąc przed I turą kształtowała się na poziomie 75 proc., a na tydzień przed sięgała nawet 78 proc.
Autor: eos//gak / Źródło: tvn24.pl, PAP