W Chełmie rozpoczynają się obchody 70. rocznicy akcji burzenia cerkwi prawosławnych na Ziemi Chełmskiej i południowym Podlasiu. Akcja ta była prowadzona przez polskie władze w latach 1938-39, miała na celu polonizację tych terenów.
Najważniejszym punktem obchodów jest liturgia w chełmskiej cerkwi, której przewodniczyć będzie prawosławny metropolita Polski Sawa. Uroczystościom będzie towarzyszyć poświęcenie pomnika, upamiętniającego wydarzenia sprzed siedemdziesięciu lat.
W poniedziałek w Chełmie odbędzie się sympozjum naukowe. Wykłady o charakterze edukacyjnym będą poświęcone akcji burzenia cerkwi. W sympozjum wezmą udział historycy z Polski i Ukrainy. Otwarte zostaną także dwie wystawy - dokumentująca samą akcję burzenia oraz prezentująca ikony ze zburzonych świątyń.
Ciemna karta historii
W rok przed wybuchem II wojny światowej, w ciągu dwóch miesięcy na Ziemi Chełmsskiej i południowym Podlasiu zburzono 127 cerkwi i kaplic. Burzenie tych świątyń było elementem szerszych działań, tzw. akcji polonizacyjno - rewindykacyjnej, która była prowadzona przez ówczesne władze w latach 1938-1939. Ponadto wiele ze świątyń zostało wyświęconych na kościoły rzymskokatolickie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24