Polska

Mróz odstraszył demonstrantów?

Polska

Aktualizacja:
Protest przed Pałacem Prezydenckim
TVN24/ Fot. PAP/Protest przed Pałacem Prezydenckim

Zapowiadany na dziś warszawski protest przeciw ACTA nie pobił rekordów popularności. Było mroźno, a spośród 6 tys. osób, które deklarowały w sieci obecność, na Krakowskim Przedmieściu pojawiło się kilkaset. Pojawił się też Janusz Palikot, ale został wygwizdany przez demonstrantów.

PIĄTEK

21:20 Protestujący zebrani przed Pałacem Prezydenckim rozeszli się. Niewielka grupa przeszła jeszcze pod budynek Sejmu. CZYTAJ TEŻ NA KONTAKT 24

20:30 Użytkownicy Twittera skupiają się dziś głównie na sobotniej akcji na tym portalu: 28 stycznia to dzień bez twittowania (twittless) - w ramach protestu wobec ograniczania wolności wypowiedzi w sieci

19:50 Jak podała PAP, w czasie manifestacji zbierano podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie ACTA. Odczytano także list skierowany do uczestników protestu przez przedstawicieli organizacji pozarządowych walczących z ACTA, w którym apelowali o powstrzymanie się od działań bezprawnych. Zdecydowanie potępili ataki i próby włamań na serwery rządowe.

19:48 protestujących przed pałacem może być do tysiąca - szacuje reporter tvnwarszawa.pl. Przy protestujących - kordon policji.

18:51 Zdecydowana większość z nas źle ocenia fakt, że polski rząd podpisał porozumienie ACTA - wynika z sondażu zrealizowanego przez SMG/KRC dla TVN24 i Faktów TVN. Powód? Aż 60 proc. badanych nie wierzy, że umowa ta umożliwi skuteczną walkę z tzw. piractwem w Internecie. Jednocześnie ponad połowa respondentów obawia się, że ACTA ograniczy prawa i swobody obywatelskie.

18:32 pikieta się podzieliła - część ludzi spod Pałacu Prezydenckiego przemieszcza się pod Kancelarię Premiera, część została na Krakowskim Przedmieściu

Pikieta się podzieliła - część protestujących poszła pod KPRM
Pikieta się podzieliła - część protestujących poszła pod KPRMTVN24/ Fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

18:15 Odcinek Krakowskiego Przedmieścia w okolicach Pałacu Prezydenckiego jest zablokowany. ZTM informuje w związku z tym o objazdach autobusów - szczegóły znajdziesz tu.

18:12 Flagi, transparenty, maski. Zgromadzeni skandują m.in.: "Precz z cenzurą", "Tu jest Polska nie Bruksela, tu się ACTA nie popiera". Na transparentach widać napisy: "Stop ACTA", "Co ja paczę? Podpisali!", "Tusk gdzie twój mózg??".

18:02 Na Krakowskim Przedmieściu jest kilkaset osób. Pojawił się też poseł Janusz Palikot i posłanka Anna Grodzka. - Palikot został wygwizdany - relacjonuje Lech Marcinczak z tvnwarszawa.pl. Jest policja, ale panuje spokój. Race już zgaszone.

Na Krakowskie Przedmieście przyszedł też Janusz Palikot (TVN24)
Na Krakowskie Przedmieście przyszedł też Janusz Palikot (TVN24)Na Krakowskie Przedmieście przyszedł też Janusz Palikot (TVN24)

17:37 Demonstrujący pod Pałacem Prezydenckim odpalili race

17:27 - Zostałem pomówiony, przesłuchany w charakterze świadka i wypuszczony - mówi Łukasz S., zatrzymany w związku z podejrzeniem włamania się na stronę premiera w geście sprzeciwu wobec umowy ACTA. Jak informuje wrocławska prokuratura, 22-latek nie usłyszał zarzutów. Zaprzeczył, że kiedykolwiek włamywał się na strony rządowe. Został zwolniony do domu.

22-latek bez zarzutów
22-latek bez zarzutówTVN24

17:19 Udział w piątkowej manifestacji zapowiedziało w internecie ponad 6 tys. osób. - Na razie jest około 300. Ciągle napływają kolejne - mówił po 17.00 Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.

17:01 Na Krakowskim Przedmieściu trochę większy tłum; słychać krzyki, przyśpiewki m.in. "Donald, matole, gdzie będziesz oglądał pornole"

 
Na Krakowskim Przedmieściu dziś wyjątkowo zimno, ale przybywają kolejni protestujący (tvnwarszawa 

16:53 Zapowiadany na dziś warszawski protest przeciw ACTA na razie nie bije rekordów popularności - jak informuje reporter tvnwarszawa.pl pod Pałacem Prezydenckim jest około 80 osób. Przychodzą kolejni ludzie, ale nie mają ze sobą transparentów. W stolicy jest dziś dość mroźno - ok. - 9 st. C.

15:50 Hakerzy z grupy LulzSec wzywają nadal do "walki": Ludzie OBUDŹCIE SIĘ! Wasze rządy cenzurują internet! NIE PATRZCIE! WALCZCIE O WOLNOŚĆ!

15:42 Anonymous wzywa do nie DDoS-owania stron Parlamentu Europejskiego. "PE nie jest (jeszcze) naszym wrogiem" - piszą i namawiają do dialogu.

15:38 - "Anonimowi" mają "plan bitwy przeciw ACTA" - petycja do Parlamentu Europejskiego, który miałby pomóc w zaskarżeniu umowy do Trybunału Sprawiedliwości. W sieci namawiają do podpisywania petycji - do tej pory przyłączyło się do niej ponad 500 tys. osób.

14:30 - 22-latek z woj. opolskiego, zatrzymany - wg informacji TVN24 - ws. zhakowania strony premiera, został przesłuchany w charakterze świadka. Jak twierdzi jego adwokat, mężczyzna nie usłyszał zarzutów i jeszcze w piątek zostanie zwolniony do domu.

12:50 - Jeśli opinia, że ACTA jest zagrożeniem dla wolności będzie uzasadniona, nie wniesiemy o ratyfikację - powiedział w piątek w Sejmie premier Donald Tusk. Ocenił też, że minister Michał Boni zachował się honorowo, oddając się do jego dyspozycji. - Minister Boni jest człowiekiem honorowym i bardzo przeżywa to, co dzieje się w jego dziedzinie. Ale nie podał się do dymisji, tylko powiedział, że jeśli mam do niego pretensje, to jest do mojej dyspozycji - powiedział Tusk. - Proszę traktować jako honorowe traktowanie sprawy - dodał.

11:32 - Zarzut udziału w zbiegowisku Prokuratura Rejonowa Kielce-Wschód przedstawiła 17 osobom zatrzymanym po środowych zamieszkach, którymi zakończyła się manifestacja przeciwko umowie ACTA. Jeden mężczyzna usłyszał zarzut znieważenia policjantów. Zarzuty przedstawiono w sumie 18 mieszkańcom Kielc i okolic, w wieku 17-24 lat. Policja nie wyklucza dalszych zatrzymań; analizowane są nagrania.

W środę po zakończeniu manifestacji przeciwko umowie ACTA w centrum Kielc doszło do chuligańskich wybryków, w efekcie których jeden policjant został ranny. Zniszczono też siedem samochodów.

11:12 - Michał Boni stawia sprawę honorowo - tak premier Donald Tusk odniósł się do deklaracji ministra, który - w związku ze sprawą umowy ACTA - przedstawił szefowi rządu gotowość do dymisji. - Proszę to traktować tylko jako gotowość ministra - zastrzegł szef rządu.

10:20 - Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni poinformował, że przedstawił premierowi gotowość do dymisji, jednak "on jej na razie nie przyjął". Protestujący przeciwko ACTA zarzucają rządowi m.in. brak konsultacji. Z tego powodu stanowisko może stracić minister kultury Bogdan Zdrojewski.

09:00 - Protest młodych bierze się z niezrozumienia ACTA. To histeria, którą nie do końca rozumiem - powiedział w RMF FM doradca prezydenta Roman Kuźniar. Jego zdaniem "politycy, którzy poparli protesty przeciw ACTA, nigdy nie uchodzili za czempionów wolności". - Pamiętamy ich rządy. To, co robią dziś, to próba podczepienia się pod oburzenie młodych. W ACTA nie ma nic co zagrażałoby wolności - stwierdził Kuźniar. Jego zdaniem "każda umowa międzynarodowa powstaje w zaciszu gabinetów".

08:12 - Maska Guya Fawkesa, symbol protestów przeciwko ACTA, jest już niemal wszędzie. Nawet w biurowcach.

W czwartek ulicami Poznania przeszła manifestacja przeciwko ACTA (TVN24)
W czwartek ulicami Poznania przeszła manifestacja przeciwko ACTA (TVN24)

07:55 - Dziś przeciwnicy ACTA wyjdą na ulice Warszawy. Demonstracja rozpocznie się o godz. 17.00 pod Pałacem Prezydenckim.

07:50 - Normalnie działa strona premiera, Sejmu oraz Ministerstwa Kultury.

07:30 - Ostatnie dni pokazały, że administracja rządowa nie jest przygotowana na ataki hakerów. A Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego już rok temu ostrzegała, że na prawie 100 państwowych witrynach w zabezpieczeniach istnieje prawie 1,3 tys. błędów i prawie pół tysiąca zagrożeń.

05:00 - Anonymous nawołują na Twitterze do podpisu pod petycją ws. ACTA do Parlamentu Europejskiego.

BITWA O ACTA W SIECI - CZWARTEK MINUTA PO MINUCIE

BITWA O ACTA W SIECI - ŚRODA MINUTA PO MINUCIE

BITWA O ACTA W SIECI - WTOREK MINUTA PO MINUCIE

BITWA O ACTA W SIECI - PONIEDZIAŁEK MINUTA PO MINUCIE

BITWA O ACTA W SIECI - NIEDZIELA MINUTA PO MINUCIE

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?

Pierwsze informacje o zablokowaniu strony sejm.gov.pl zaczęły napływać do redakcji Kontaktu 24 w sobotę 21 stycznia, przed godz 19. "Wchodzimy na stronę Sejmu i dostajemy komunikat o przerwaniu połączenia z serwerem. Jest to protest przeciwko podpisaniu ACTA" - poinformował jeden z internautów redakcję Kontaktu 24.

 
Pierwszy "sukces"/fot 
 
Uchwałę ws 

Wkrótce zostaliśmy zasypani podobnymi informacjami. "Strona Sejmu została wysadzona w powietrze", "to reakcja na ACTA!", "bitwa wygrana, ma nadzieję, że wojna również" - pisali internauci. Podobne informacje pojawiły się również w wielu serwisach społecznościowych. Około godz. 22 internauci poinformowali nas, że są również kłopoty z wejściem do serwisu Kancelarii Premiera, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Kancelarii Prezydenta (ta ostatnia po kilkudziesięciu minutach przerwy zaczęła działać).

O CO CHODZI W ACTA - CZYTAJ RAPORT

ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego ma dołączyć UE (Polska dokument ma podpisać 26 stycznia). Jego nazwę można przetłumaczyć jako "porozumienie przeciw obrotowi podróbkami", dotyczy jednak ochrony własności intelektualnej w ogóle, również w internecie.

Wojna w polskiej sieci
Wojna w polskiej sieciFakty TVN, TVN24

Źródło: Kontakt 24, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/ Fot. PAP/

Pozostałe wiadomości