"Możemy obronić Polskę przed prezydentem Dudą"

Polska

Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak kandydatami w prawyborach prezydenckichtvn24
wideo 2/41

Zarząd Platformy Obywatelskiej jednomyślnie zatwierdził dwoje kandydatów - Małgorzatę Kidawę-Błońską i Jacka Jaśkowiaka - w partyjnych prawyborach prezydenckich. Jestem przekonany, że dzisiaj rozpoczynamy nowy etap polskiej polityki, który zakończy się zwycięstwem w wyborach prezydenckich - powiedział w piątek przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Grzegorz Schetyna poinformował w piątek, że zarząd krajowy PO jednomyślnie uznał, że "najlepszymi kandydatami Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich będą wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak".

- Wspaniali kandydaci, wielcy patrioci, ludzie Platformy Obywatelskiej, ale z wielkim doświadczeniem w życiu publicznym i w polityce - zachwalał przewodniczący PO.

Decyzja 14 grudnia

- 14 grudnia krajowa konwencja PO podejmie decyzję, kto będzie reprezentował PO, ale głęboko wierzę, że także Koalicję Obywatelską, naszych koalicjantów, obywateli, tych wszystkich, którzy wspierali nas w ostatnich kampaniach wyborczych, których chcemy być reprezentantami dzisiaj w Sejmie i w Senacie, z którymi byliśmy przez ostatnie cztery lata poprzedniej kadencji. Dla nich wszystkich są te wybory, dla nich wszystkich będziemy pracować, żeby te wybory wygrać - mówił Schetyna. Lider PO stwierdził, że decyzja o zwycięzcy w partyjnych prawyborach, podjęta 14 grudnia, zaowocuje zwycięstwem w wyborach prezydenckich w maju.

- Jestem przekonany, że dzisiaj rozpoczynamy nowy etap polskiej polityki, który zakończy się zwycięstwem w wyborach prezydenckich - dodał.

Kidawa-Błońska: czekałam na ten moment

- Bardzo się cieszę, że możemy rozpocząć prekampanię. Czekałam na ten moment. Jestem zadowolona, że możemy przystąpić do zabiegania o głosy naszych kolegów i koleżanek - podkreśliła Małgorzata Kidawa-Błońska. Powiedziała, że "bardzo lubi kampanie, bardzo lubi jeździć po Polsce". - Tak, że jestem zadowolona, że możemy startować i rywalizować w tej chwili o głosy naszych kolegów i koleżanek, a potem jedno z nas o głosy Polaków - dodała.

Dziękowała tym, którzy zachęcali ja do kandydowania i mówili "proszę startować, proszę zadbać o to, żeby Polska mogła być dumna ze swojego prezydenta". Dodała, że "Platforma jest wyjątkową partią" ze względu na parytet. - To jest wspaniałe, że będziemy wybierać między kobietą a mężczyzną, tylko Platforma zdobyła się na coś takiego - stwierdziła wicemarszałek Sejmu.

Jaśkowiak: możemy obronić Polskę przed prezydentem Dudą

- Obchody odzyskania niepodległości 11 listopada mogą wyglądać w całej Polsce tak, jak w Poznaniu: życzliwie, bez nienawiści, bez rasistowskich i nacjonalistycznych haseł – powiedział prezydent tego miasta Jacek Jaśkowiak. - Tak jak Poznań jest dla wszystkich, tak dla wszystkich może być Polska – dodał.

- Tak jak potrafiłem ten Poznań przed (Antonim) Macierewiczem obronić, tak jestem przekonany, że możemy obronić Polskę przed prezydentem (Andrzejem) Dudą, który ośmiesza nam urząd prezydenta, pokazuje, że jest to urząd upartyjniony, a decyzje są wydawane przez szefa partii. Możemy zapewnić, że u nas będzie inaczej - podkreślił. - Jednocześnie ta prekampania pokazuje, że u nas obowiązuje demokracja, że my oddajemy głos naszym członkom, by wybrali osobę, która najlepiej będzie w stanie zmierzyć się z Dudą - powiedział.

Jaśkowiak dziękuje Kidawie-Błońskiej

Jaśkowiak zwrócił się również do Kidawy-Błońskiej. - Wyrazy szacunku dla pani marszałek, którą znam od dawna. Jest jednym z nielicznych polityków, który przyjeżdża do Poznania na wszystkie festiwale Malta, ale również na inne wydarzenia kulturalne. Za to tez chciałem serdecznie pani marszałek podziękować - powiedział.

Dziękując prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz i innym samorządowcom, którzy zachęcali go do udziału w prawyborach, powiedział: - Dla mnie to też kwestia hołdu, który my startem w tych wyborach oddajemy tym, którzy dla wolności i demokracji oddali życie.

Autor: js//rzw / Źródło: PAP, TVN24