Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski spotka się w piątek z Ewą Sowińską. O rozmowę prosiła sama zainteresowana. Grozi jej odwołanie z funkcji Rzecznika Praw Dziecka przez sejm.
Rozmowa będzie dotyczyć wniosków klubów PO i LiD o odwołanie Ewy Sowińskiej. Bronisław Komorowski podkreślił, że o spotkanie prosiła sama Sowińska.
- W sytuacji, kiedy kluby zgłaszają wnioski o odwołanie RPD, warto porozmawiać - przekonywał Komorowski - Choćby po to, aby próbować uniknąć większej kontrowersji czy konfuzji, nie tylko natury osobistej, ale także dotyczącej całej instytucji - tłumaczył marszałek.
Komorowski podkreślił, że jest ciekawy "jaki punkt widzenia przedstawi pani Sowińska" w sprawie wniosków o jej odwołanie. - Mam nadzieję, że ta rozmowa będzie oznaczała, że pani rzecznik szuka wyjścia z trudnej sytuacji - nie tylko dla siebie, ale i dla instytucji, którą kieruje - ocenił marszałek Sejmu.
Będzie głosowanie nad odwołaniem RPD?
Komorowski zaznaczył, że podczas piątkowej rozmowy chce poinformować Sowińską "o zaistniałej sytuacji i o tym, co się może wydarzyć". - A może dojść do głosowania nad wnioskami zgłoszonymi przez dwa kluby, którego efekt jest łatwy do przewidzenia z góry - stwierdził marszałek i podkreślił, że klucz do wybrnięcia z trudnej sytuacji jest w rękach RPD.
Właśnie w piątek planowane jest posiedzenie Komisji Edukacji i Polityki Społecznej, które mają zaopiniować wnioski klubów PO i LiD. CZYTAJ WIĘCEJ: Sowińska to rzecznik Radia Maryja
Komorowski zaznaczył, że w zależności od opinii komisji, może wprowadzić wnioski o odwołanie Sowińskiej na kolejnym posiedzeniu Sejmu.
Zarówno PO, jak i LiD, zarzucają Rzecznik Praw Dziecka, że sprzeniewierzyła się ślubowaniu, które składała przed Sejmem.
Jak odwołać RPD
Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka, Sejm za zgodą Senatu może odwołać RPD, jeżeli zrzeknie się on urzędu, będzie stale niezdolny do pełnienia obowiązków na skutek choroby lub utraty sił stwierdzonych orzeczeniem lekarskim oraz gdy sprzeniewierzy się złożonemu ślubowaniu.
Co oprócz Sowińskiej
Posłowie rozpatrzą dziś obywatelski projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Celem projektu jest stworzenie możliwości uzyskania emerytury na dotychczasowych zasadach przez wszystkich ubezpieczonych, którzy: przed 1 stycznia 1999 r. byli zatrudnieni w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, urodzili się w latach 1949-1968 i nie przystąpili (w 1999r.) do otwartego funduszu emerytalnego lub rozwiążą umowę z funduszem na zasadach określonych w projektowanej ustawie.
Konsekwencją przyjęcia proponowanych przepisów byłoby zachowanie dla osób starszych (urodzonych w latach 1949-1968), wykonujących pracę w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze, "starych" zasad emerytalnych, a dla osób młodszych (urodzonych od 1969r.) przyjęcie powszechnych reguł – a więc bez jakichkolwiek preferencji z tytułu rodzaju wykonywanej pracy.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/TVN24