Zbigniew Chlebowski (PO) powtórzył, że Platforma zlikwiduje od 1 stycznia 2009 r. abonament radiowo-telewizyjny. To odpowiedź na apel szefów TVP, Polsatu i TVN o zachowanie systemu abonamentowego, ale zmodyfikowanego tak, by widzowie mogli go odliczać od podatku.
- Decyzja w tej sprawie zapadła. W tej chwili znosimy abonament dla emerytów i rencistów. Z dniem 1 stycznia 2009 r. zniknie w całości abonament, który jest dzisiaj kompletną fikcją - zapowiedział szef klubu PO. Jak dodał, obecnie abonament płaci zaledwie 40 proc. posiadaczy odbiorników radiowo-telewizyjnych. - Z tą fikcją trzeba raz na zawsze skończyć - stwierdził Chlebowski.
Sejm przesłał w środę do komisji projekt nowelizacji ustawy o abonamencie radiowo-telewizyjnym, rozszerzający katalog osób zwolnionych z tych opłat na wszystkich emerytów i rencistów.
Wcześniej prezes TVP Andrzej Urbański, szef Polsatu Zygmunt Solorz-Żak i prezes TVN Piotr Walter skierowali w sprawie abonamentu pismo do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Poprosili w nim Komorowskiego o spotkanie, poświęcone głównym problemom rozwoju rynku telewizyjnego w Polsce. Komorowski zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zaprosi do siebie szefów TVP, Polsatu i TVN, którzy chcą z nim rozmawiać o rozwoju rynku telewizyjnego i zachowaniu abonamentu.
Komorowski ocenił w radiowych "Sygnałach Dnia", że jest pytanie, "jak ma się zachować marszałek Sejmu, kiedy wielki kapitał, wielki interes, wielki biznes deklaruje jakieś zainteresowanie (tą) kwestią". - Z całym szacunkiem dla panów przyjmę ich, bo to oni występują (o spotkanie), ale będę chciał potraktować jak każdą inną inicjatywę. To znaczy przypomnę, że prawo do inicjatywy ustawodawczej mają posłowie, nie firmy zewnętrzne, nie biznes. Trzeba więc pozyskać posłów, którzy by chcieli mieć podobny punkt widzenia - powiedział marszałek Sejmu.
Apel do prezydenta, by nie wetował
Zbigniew Chlebowski zwrócił się do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aby zamiast wetować nowelę ustawy medialnej, skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego - jeśli ma wątpliwości co do jej zgodności z konstytucją. Wcześniej prezydent ocenił m.in., że nie zapewnia ona odpolitycznienia mediów publicznych.
Chlebowski zapowiedział, że do odrzucenia weta prezydenckiego nie będzie "za wszelką cenę, za cenę negocjacji personalnych, za cenę stanowisk" szukał poparcia SLD. Zadeklarował jednocześnie otwartość na propozycje lewicy w pracach nad dużą ustawą medialną.
Ocenił też, że jeśli SLD nie zagłosuje za odrzuceniem ewentualnego weta prezydenta, poniesie "polityczną odpowiedzialność" za to, że prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański i prezes TVP Andrzej Urbański będą zarządzać telewizją i radiem publicznym do 2012 roku. - Mam nadzieję, że (politycy SLD) będą w stanie zrewidować swoje dzisiejsze stanowisko - zaznaczył szef klubu PO.
Lewica jednak nie deklaruje poparcia stanowiska PO. - W tej sprawie małżeństwa z Platformą nie będzie - zapowiedział Jerzy Wenderlich (LiD).
Źródło: PAP, TVN24, IAR
Źródło zdjęcia głównego: PAP