Ks. Popiełuszko staje się ikoną pop-kultury. Film o losach tragicznie zmarłego przed 25 laty kapelana "Solidarności" będzie miał swoją premierę w poniedziałek wieczorem, a kilka godzin wcześniej uruchomiono stronę internetową poświęconą księdzu.
Strona jest wspólnym projektem Instytutu Pamięci Narodowej i Narodowego Centrum Kultury.
Pokój ks. Jerzego
Zaprojektowana jest na wzór pokoju, w którym przeglądać można materiały związane z postacią ks. Jerzego Popiełuszki, przeczytać jego biografię, pobrać dokumenty związane z jego aktywnością a nawet zdobyć wzór serii lekcji poświęconych postaci kapelana "Solidarności". Znaleźć można tam między innymi teksty i archiwalne nagrania kazań wygłaszanych w czasie stanu wojennego i krótko po nim.
Twórcy strony chcą z jej treścią dotrzeć przede wszystkim do ludzi młodych. "Jej (strony - przyp. red.) celem jest przypomnienie i ugruntowanie w świadomości społecznej postaci księdza Jerzego, niezłomnego duchownego, zamordowanego w 1984 roku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa" - czytamy na stronie IPN.
Popiełuszko w sieci i na ekranie
Portal popieluszko.pl jest szóstą edukacyjną stroną przygotowaną przez IPN. Jest ona także częścią akcji społeczno-edukacyjnej „Prawda jest nieśmiertelna xJ”. Uruchomienie strony zbiega się z uroczystą premierą filmu o życiu kapelana "Solidarności". "Popiełuszko. Wolność jest w nas" został wyreżyserowany na podstawie własnego scenariusza przez Rafała Wieczyńskiego. Na premierze pojawi się prezydent Lech Kaczyński. Oprócz niego na galę zaproszono ludzi kultury, duchownych i polityków.
Śmierć kapelana
Ks. Jerzy Popiełuszko po swej ostatniej mszy 19. października 1984 roku został uprowadzony przez trzech przebranych w uniformy milicji drogowej funkcjonariuszy SB - Grzegorza Piotrowskiego, Leszka Pękalę i Waldemara Chmielewskiego. Działali oni w ramach Samodzielnej Grupy „D” IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Nadal nie jest pewne co działo się w kolejnych dniach. 30. października zwłoki kapłana wyłowiono we Włocławku. Ciało księdza było okrutnie okaleczone. Proces zabójców księdza zakończył się wyrokami skazującymi: Piotrowski i Adam Pietruszka (ówczesny zastępca szefa IV Departamentu MSW) dostali po 25 lat pozbawienia wolności, Pękala – 15, a Chmielewski – 14 lat. Wszyscy skazani wyszli z więzienia przed upływem kary. Pękala opuścił więzienie po 5 latach, Chmielewski po 8, Pietruszka po 10, Piotrowski po 16 latach. Mimo wielu sugestii, nigdy nie udało się udowodnić, że zamach inspirowany był przez władze PRL.
Źródło: tvn24.pl, lechpoznan.pl
Źródło zdjęcia głównego: www.popieluszko.pl