Sejmowi śledczy z komisji ds. śmierci Barbary Blidy mają, co robić. Tylko z Prokuratury Okręgowej w Katowicach dostali 79 tomów akt głównych i 14 tomów akt podręcznych, część z nich ma klauzulę "ściśle tajne". - Liczę z najciekawsze z nich będą odtajnione - powiedział szef komisji Ryszard Kalisz (SLD).
- Mieliśmy dwa etapy postępowania w tej sprawie (związane z byłą posłanką SLD –red.). Katowicka prokuratura prowadziła śledztwo, również przeciwko Barbarze Blidzie, które skończyło się wnioskiem o jej zatrzymanie, a w efekcie doprowadziło do tragicznego finału. Po kilku miesiącach zostało ono umorzone – mówił Kalisz na konferencji prasowej w Sejmie. - Prokuratura Okręgowa przesłała nam 79 akt głównych zawierających materiał dowodowy i 14 podręcznych o okolicznościach sprawy. Z Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach dostaliśmy pięć tomów akt nadzoru.
Łódzkie akta pozostaną tajne
Kalisz poinformował, że komisja zabiega, by najciekawsze akta objęte klauzulą „ściśle tajne” zostały odtajnione. On sam odbył już w tej sprawie rozmowy z katowickimi prokuratorami. - Z tonu pisma, które otrzymałem w tej sprawie wynika, żeby zostanie podjęta próba odtajnienia akt – powiedział poseł SLD.
Komisja dostała też akta z Prokuratury Okręgowej w Łodzi, gdzie obecnie toczy się śledztwo ws. okoliczności śmierci Barbary Blidy.
– Otrzymaliśmy 14 tomów akt głównych, 14 podręcznych i 61 płyt CD i DVD z wizji lokalnych, przesłuchań itp. Akta, które dotyczą postępowania w Łodzi, wszczętego po śmierci Blidy, mają zbieżny przedmiot z pracami komisji – mówił Kalisz.
Podkreśli jednocześnie, że łódzcy prokuratorzy kategorycznie sprzeciwili się ich ujawnieniu. - Dla prawidłowego toku postępowania nie mogą być ujawniane, aczkolwiek członkowie komisji śledczej, mają do nich dostęp – wyjaśnił poseł SLD.
Jawne posiedzenia
Kalisz zapowiedział, że będzie zmierzał do tego, by obrady komisji były w możliwie największym stopniu otwarte dla mediów. - Komisja śledcza, obok ustalenia prawdy, powinna też przedstawić sprawę opinii publicznej i obywatelom. Ma to charakter informacyjny, edukacyjny, ale też przestrogi - powiedział Kalisz. - Będę zabiegał by posiedzenia komisji, w takim stopniu w jakim to możliwe, były posiedzeniami otwartymi, dostępnymi dla mediów. Będę występował o jak najszersze uchylanie tajemnicy państwowej i odtajnienie przesłuchań świadków – zadeklarował.
Posiedzenie komisji zaplanowano na poniedziałek.
Źródło: TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24