W niedzielę Polacy świętują Dzień Dziękczynienia. Upamiętnia on pierwszą wizytę Jana Pawła II w Polsce. Pielgrzymka ta uznawana jest za początek przemian antykomunistycznych w Europie. W czasie mszy, która była częścią obchodów, kard. Stanisław Dziwisz wezwał rządzących, by "nie trwonili czasu na jałowe spory".
Główne obchody Dnia Dziękczynienia odbywają się w Warszawie, rodzinna pielgrzymka przeszła ulicami miasta na Pola Wilanowskie, gdzie odprawiono mszę z udziałem biskupów i przedstawicieli władz. Obecni na niej byli m.in. prezydent Lech Kaczyński i marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.
Od niego się zaczęło
W czasie mszy homilię wygłosił kard. Dziwisz. - Dzisiaj rozlega się powszechne wołanie, by politycy skupiali swą uwagę na służbie Polsce, a nie trwonienie energii w niepotrzebnych rozgrywkach i jałowych konfliktach - powiedział metropolita krakowski.
Podkreślił także rolę pierwszej papieskiej pielgrzymki w zwalczaniu komunizmu. - Pielgrzymka to okazała się ziarnem, z którego wyrosła wolność, nasza i naszych pobratymców - powiedział kard. Dziwisz.
Wyraził także wdzięczność Warszawie za postawienie krzyża na placu - jak się wyraził - "od którego wszystko się zaczęło". Placu zwycięstwa Jana Pawła II - dodał kardynał (pl. Piłsudskiego - red.).
Pierwszy u komunistów
Jan Paweł II przebywał z pierwszą wizytą apostolską w Polsce, jeszcze komunistycznej, od 2 do 10 czerwca 1979 r. Było to wydarzenie bez precedensu - wcześniej żadnemu papieżowi nie było dane odbyć podróży apostolskiej do Polski, ani do jakiegokolwiek kraju bloku komunistycznego.
Dlatego historycy są zgodni, że pierwsza wizyta Jana Pawła II w Polsce w 1979 r. miała duże znaczenie nie tylko dla wolności religijnej Kościoła w Polsce, lecz też pośrednio przyczyniła się do odzyskania przez nasz kraj wolności i niepodległości.
Niech zstąpi Duch Twój
To właśnie podczas tej pielgrzymki, 2 czerwca, w czasie mszy na pl. Zwycięstwa w Warszawie (dziś pl. Piłsudskiego) papież - Polak wypowiedział słowa: "Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!".
Wielu komentatorów uznało, że słowa te przyczyniły się do powstania "Solidarności" i obalenia komunizmu nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowowschodniej.
Pokonał lęki
Sam Jan Paweł II nazwał tę pielgrzymkę "bierzmowaniem dziejów narodu polskiego", mówiąc do rodaków zgromadzonych na krakowskich Błoniach: "musicie być mocni". Natomiast historycy podkreślają, że papież podczas tej pielgrzymki "przezwyciężył w nas lęk i podniósł nas z kolan, a także przezwyciężył lęk u części władzy komunistycznej". Historycy podkreślają też, że idee, które ukazał podczas niej papież, oznaczały, że "przyniosą one zmiany w Polsce, gdyż wskazywał na konieczność wyzwolenia z więzów komunistycznych".
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24