- Jesteśmy dziećmi kosmosu, nasze ciała zbudowane są z materii, która powstała w gwiazdach – tak astronom prof. Andrzej Kus komentuje sensacyjne odkrycie naukowców. Międzynarodowy zespół badający australijski meteoryt stwierdził, że życie na Ziemi pochodzi z kosmosu.
Zespół naukowców z USA, Wielkiej Brytanii i Holandii badał meteoryt Murchison znaleziony w 1969 roku w Australii. Wyniki – o ile się potwierdzą – są rewolucyjne. Według badaczy pokazują one, że jeden z ważniejszych składników materiału genetycznego tworzącego DNA najprawdopodobniej ma pochodzenie kosmiczne. Zespół wykluczył, że znalezione w meteorycie ślady zasad azotowych wchodzących w skład nukleotydów (cząstek tworzących RNA i DNA) pochodzą z ziemskich zanieczyszczeń. (CZYTAJ WIĘCEJ)
Zdaniem uczonych, wyniki ich najnowszych badań mogą pomóc wyjaśnić, skąd pochodzi życie na Ziemi. Polscy badacze doceniają odkrycie, choć zalecają pewną ostrożność.
- Tego typu znaleziska elementów budulcowych DNA już wcześniej sygnalizowano, ale nigdy nie mieliśmy pewności, czy to nie są po prostu zanieczyszczenia na Ziemi – mówi astronom Paweł Praś z Uniwersytetu Wrocławskiego. - Jeśli nam się uda udowodnić, że te materiały powstały poza naszą planetą, to zdecydowanie jest to argument za tym, że życie może powstać wszędzie – dodał.
Także prof. Piotr Stępień z Instytutu Genetyki i Biotechnologii UW z otwarciem szampana woli poczekać na dalsze odkrycia. – Te badania nie mówią nam, czy meteoryty w jakiś sposób przynosiły życie. Gdyby się okazało, że w następnych odnaleziono ślady białek, to będzie potwierdzenie tego, co wszyscy podejrzewamy - że w każdym zakątku kosmosu może narodzić się życie – powiedział w TVN24 biolog.
Najsłynniejszy polski astronom prof. Aleksander Wolszczan jest większym optymistą. - Ja jestem podekscytowany tym, co tam znaleziono - zdradził. - Mam nadzieję, że to się potwierdzi. Byłoby to kolejne ogniwo w łańcuchu odkryć, z których jasno wynika, że materia organiczna w sposób naturalny powstaje w kosmosie, a następnie jest transportowana na planety przez asteroidy, przez ten kosmiczny gruz – wyjaśnił profesor.
A prof. Andrzej Kus, dyrektor Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, stwierdził poetycko: - Jesteśmy dziećmi kosmosu, nasze ciała zbudowane są z materii, która powstała w gwiazdach. Budulec, który posłużył do zbudowania życia, jest częścią materiału, który jest tworzony w rożnych miejscach kosmosu. Może właśnie po to, byśmy mogli się spotkać i porozmawiać o życiu, gdzie powstaje, w jaki sposób powstaje – uważa astronom.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Praś: życie może powstać wszędzie/TVN24