W całym kraju odbędą się dziś uroczystości święta Bożego Ciała - jednego z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. W Warszawie centralną procesję ulicami stolicy do czterech ołtarzy usytuowanych przy kościele Sióstr Wizytek, na pl. Piłsudskiego, przy kościele Seminaryjnym i kościele św. Anny poprowadzi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Procesję poprzedzi msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Nycza w bazylice Św. Krzyża. Po mszy wierni wyruszą z bazyliki i przejdą Krakowskim Przedmieściem pod kościół św. Anny. Tam kard. Nycz skieruje do nich słowo pasterskie. Pod kolumną Zygmunta udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem stolicy i całej Polsce.
Boże Ciało zostało ustanowione jako święto w 1264 roku przez papieża Urbana IV, a papież Jan XXII wprowadził je do kalendarza liturgicznego w całym Kościele. Bonifacy IX w 1391 roku polecił wprowadzić święto tam, gdzie go jeszcze nie obchodzono. Tego dnia katolicy publicznie wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, niesionym w procesji do czterech ołtarzy.
W Polsce od XIV wieku
W Polsce Boże Ciało jest świętem ruchomym; przypada zawsze 60 dni po Wielkanocy, obchodzi się je w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. W niektórych krajach przenoszone jest na kolejną niedzielę.
Jako pierwszy obchody święta Bożego Ciała w Polsce wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 roku bp Nanker. Już w XIV wieku procesje odbywały się w Płocku. W późnym średniowieczu i renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.
Dzień wolny od pracy
Z uroczystościami Bożego Ciała wiążą się różne zwyczaje i wierzenia ludowe. Szczególne własności przypisywano kwiatom i gałązkom, które dekorowały ołtarze. Po przejściu procesji ludność zrywała gałązki, wierząc w ich magiczne właściwości. Zatknięte za strzechy chałup i zabudowań gospodarczych miały strzec przed ogniem, piorunami i robactwem; zatykane na polach - miały chronić przed szkodnikami. W niektórych regionach Polski w uroczystość Bożego Ciała wierni ciągle przynoszą do kościoła wianki ziół, które po poświęceniu zabierają do domów, by chroniły przed chorobami.
Boże Ciało w Polsce jest dniem wolnym od pracy. Oznacza to również, że zamknięte są większe sklepy i galerie handlowe.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24