Niemal dokładnie w 30. rocznicę dnia, w którym Karol Wojtyła stał się Janem Pawłem II Polska obchodzi Dzień Papieski. Ta okazaj ma posłużyć zbiórce pieniędzy na stypendia dla utalentowanej, a ubogiej młodzieży - oraz przybliżanie postaci i nauczania Jana Pawła II.
Obchody tegorocznego Dnia Papieskiego będą miały wyjątkowo uroczysty charakter. We wszystkich kościołach zostanie odczytany list biskupów polskich, podsumowujący pontyfikat Jana Pawła II. Hierarchowie stawiają w nim zasadnicze pytanie: "W jakim stopniu żyjemy Ewangelią i jak korzystamy z daru wolności, która jest skutkiem pontyfikatu Jana Pawła II".
W Warszawie wieczorem na placu Zamkowym odbędzie się uroczysty koncert zatytułowany: "Zostań z nami". W jego trakcie z apelem do wszystkich wiernych w Polsce ma zwrócić się papież Benedykt XVI.
Na terenie całego kraju odbędą się koncerty, msze święte, nabożeństwa i czuwania modlitewne w intencji szybkiej beatyfikacji Jana Pawła II.
"Mamy do spełnienia zadanie"
W krakowskiej kurii metropolitarnej wystawiono księgę pamiątkową, upamiętniającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Swój podpis złożyli w niej już Benedykt XVI.
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz nawiązując do słynnego obrazu, gdy w czasie uroczystości pogrzebowej papieża-Polaka wiatr zamknął leżącą na trumnie Ewangelię, stwierdza: - Zamknęła się księga dotychczasowego życia Jana Pawła II, a równocześnie otworzyło się dla nas jest zadanie: my teraz musimy pisać księgę Jana Pawla II - mówi długoletni przyjaciel i współpracownik Karola Wojtyły.
Natomiast kard. Józef Glemp w telewizyjnym orędziu powiedział, że "żywym pomnikiem" polskiego papieża ma być akcja kształcenia młodzieży. Dodał, że grupa młodzieży objętej programem stypendialnym fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia liczy obecnie ponad dwa tysiące osób. - To jest piękna przyszłość i chcemy, by oni wzrastali w ideałach Ojca Świętego i słuchali słów, które jako bardzo zasadnicze hasła papież nam rzucał: 'Nie lękajcie się!', 'Wypłyń na głębię' - mówił prymas Polski.
Karol Wojtyła został wybrany papieżem 16 października. Dzień ten został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP w lipcu 2005 roku. Natomiast Dzień Papieski obchodzony jest w kościele katolickim w Polsce od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru. Pomysłodawcą i organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24