"Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej do kraju, który ci ukażę" - pod tym hasłem przewodnim zaczerpniętym ze Starego Testamentu obchodzony jest w polskim kościele katolickim tegoroczny, 13. już Dzień Judaizmu w Tarnowie. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.
Dzień Judaizmu ma za zadanie obudzić i pogłębić świadomość u katolików, żydowskich, judaistycznych korzeni religijnych, które są organiczną więzią chrześcijaństwa z pierwszym przymierzem z narodem wybranym cisło o judaiźmnie
Jego zdaniem po trzynastu latach można już mówić o owocach tego dnia. - Już większość katolików wie, że taki Dzień Judaizmu ma miejsce w Polsce. W diecezjach odbywają się w miarę możliwości spotkania modlitewne, refleksyjne, niekiedy z udziałem Żydów - ocenił. - Potrzeba jeszcze wiele, ale to są kroki, które czyni Kościół polski każdego roku. Potrzeba żeby idea pojednania, wspólnoty religijnej, także ludzkiej schodziła ze szczebla obchodów centralnych w głąb do parafii i innych wspólnot katolickich - dodał.
O przeszłości, teraźniejszości i przyszłości
Ordynariusz tarnowski biskup Wiktor Skworc, który w tym roku jest gospodarzem obchodów Dnia Judaizmu przypomniał, że katolicy i Żydzi współistnieli w Tarnowie na przestrzeni wieków bez napięć, bez gett. Przed II wojną światową żyło w tym mieście około 25 tysięcy Żydów, a ich społeczność stanowiła ponad 45 proc. wszystkich mieszkańców.
- W Tarnowie była współpraca, było współistnienie i współdziałanie. Dzisiaj kiedy obchodzimy Dzień Judaizmu to przypominamy sobie wspólne korzenie, że możemy wspólnie dać świadectwo o Bogu - podkreślił bp Skworc. Niedzielne, centralne obchody w Tarnowie wypełniają wspólne modlitwy, rozważania Pisma Świętego, dyskusje oraz wydarzenia kulturalne. Katolicy i Żydzi pomodlą się wspólnie w miejscu, gdzie stała niegdyś synagoga w Tarnowie na Starym Mieście oraz na żydowskim cmentarzu. W katedrze tarnowskiej, podczas nabożeństwa Słowa Bożego, czytania z Pisma Świętego komentować będą rabin i katolicki wykładowca biblistyki. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 roku. Przypada corocznie 17 stycznia - w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24