Bronisław Komorowski podpisał nowelizację przepisów karnych, która przewiduje ściganie z urzędu sprawców gwałtów. Ustawa odnosi się również do okoliczności przesłuchiwania m.in. ofiar takich przestępstw.
Wszczynanie śledztw o przestępstwa przeciwko wolności seksualne nie będą już zależały od wniosku ofiary - postępowania będą wszczynane z urzędu. Dotyczy to przestępstw: zgwałcenia, nadużycia stosunku zależności lub wykorzystania krytycznego położenia oraz wykorzystania bezradności innej osoby lub jej upośledzenia umysłowego w celu doprowadzenia do obcowania płciowego. Dotychczas, by wszcząć postępowanie w sprawie np. gwałtu, był potrzebny formalny wniosek osoby pokrzywdzonej - nie wystarczało samo zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Jest to jeden z postulatów podpisanych przez Polskę w grudniu zeszłego roku konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Nie był on do tej pory realizowany w Polsce.
Specjalne pomieszczenia dla ofiar
Zmienią się również sposoby prowadzenia przesłuchań - dla ofiar przestępstw seksualnych oraz pokrzywdzonych osób małoletnich. Będą się odbywały w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach. "Ustawa ma na celu (...) zminimalizowanie negatywnych przeżyć oraz dostosowanie systemu prawnego do standardów ochrony małoletniej ofiary przestępstwa, zawartych w aktach prawa unijnego" - czytamy na oficjalnej stronie prezydenta.
Tylko jedno przesłuchanie
Zgodnie z nowelizacją ofiary przestępstw seksualnych powinny być przesłuchiwane w całym postępowaniu tylko raz - w specjalnym, przyjaznym pomieszczeniu i w obecności psychologa. Dźwięk i obraz z przesłuchania ma być nagrywany i odtwarzany na rozprawie sądowej. Powtórne przesłuchanie w sądzie będzie możliwe tylko wyjątkowo i - aby ograniczyć stres ofiary - może być dokonywane za pomocą telekonferencji bez konieczności bezpośredniej konfrontacji na sali sądowej osoby pokrzywdzonej z oskarżonym. W ustawie przewidziano też, że pokrzywdzone osoby małoletnie do 15. roku życia w sprawach poważnych przestępstw, co do zasady, nie powinny być przesłuchiwane. Jeśli wystąpi jednak taka konieczność, to będą one przesłuchiwane tylko raz, w postępowaniu przygotowawczym.
Autor: LZ//tka / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24