Niemal wszystkie domy we wsi Gąski w gminie Mielno (Zachodniopomorskie) są dziś oplakatowane hasłami "Stop atom". Mieszkańcy nie godzą się na obecność elektrowni atomowej w swojej miejscowości. Od rana w całej gminie trwa referendum w tej sprawie. Choć do końca głosowania jeszcze pięć godzin, to frekwencja wynosi już ponad 50 proc.
Mieszkańcy Gąsek przekonują, że całe życie pracowali na spokojną starość, a jeśli powstanie elektrownia, ze spokojem będą musieli się pożegnać. - Mimo bardzo niesprzyjającej pogoda jest nas bardzo dużo. Jesteśmy zdeterminowani. Wszyscy żyjemy z turystyki - przekonują sprzeciwiający się elektrowni mieszkańcy.
Cała gmina
Referendum rozpoczęło się o godz. 7 i potrwa do godz. 21. Jak poinformowała Małgorzata Andruk, urzędnik wyborczy, wszystkie cztery obwodowe komisje ds. referendum, w Mielnie, Gąskach, Sarbinowie i Unieściu, zostały otwarte punktualnie. Do udziału w głosowaniu uprawnionych jest 4160 mieszkańców.
Czy wyraża Pan/Pani zgodę na lokalizację elektrowni jądrowej lub wszelkiej innej infrastruktury związanej z przemysłem jądrowym i rozpoczęcie jakichkolwiek prac badawczych związanych z tymi inwestycjami na terenie Gminy Mielno? referendum
Możliwe są dwie odpowiedzi - "tak" lub "nie".
Co najmniej połowa z 30 proc. musi być na "tak"
Żeby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania. Wynik referendum jest wiążący, gdy za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej głosowaniu, oddanych zostanie ponad połowa ważnych głosów.
O przeprowadzeniu referendum Rada Gminy Mielno zdecydowała 30 grudnia ub. r. Przyjęta wówczas uchwała w tej sprawie to efekt sprzeciwu mieszkańców gminy wobec planów Polskiej Grupy Energetycznej SA, która 25 listopada 2011 r. ogłosiła, że jedną z trzech potencjalnych lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej jest letniskowa wieś Gąski. Dwie kolejne lokalizacje to Choczewo i Żarnowiec (Pomorskie).
Źródło: PAP, TVN24