Druga próba i znów spalona. Radzie nadzorczej TVP nie udało się w piątek odwołać p.o. prezesa - Piotra Farfała. Tymczasem ponad 300 osób podpisało się pod następującym apelem: "Wzywamy władze klubów i prezydenta do odrzucenia sprawozdania KRRiT i wybrania nowego składu, realizującego obietnice WSZYSTKICH partii o odpolitycznieniu mediów".
Tak jak przed miesiącem, w piątek do skutecznego przeprowadzenia wniosku o odwołanie Farfała, ośmioosobowej radzie nadzorczej TVP zabrakło jednego głosu. Autorem wniosku o zmianę personalną w TVP był Krzysztof Czabański.
Twórcy chcą niepolitycznych mediów
Sygnatariusze apelu zamieszczonego na stronie Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych - twórcy, dziennikarze, artyści, producenci oraz naukowcy przypominają, że sprawozdanie KRRiT czeka na rozpatrzenie przez Sejm, Senat i prezydenta od końca marca i wzywają "do jak najszybszego porozumienia".
Ich zdaniem przeprowadzenie zmian w TVP i Polskim Radiu za pomocą corocznej oceny KRRiT będzie lepszym rozwiązaniem niż poprzez nową ustawę medialną. - Wystarczy odrzucenie sprawozdania Krajowej Rady i powołanie nowych Rad Nadzorczych przez nowo wybraną, kompetentną i odpolitycznioną Krajową Radę. Dziś na Was (premiera, prezydenta i kluby parlamentarne, red.) spada polityczna odpowiedzialność za ich dalszą działalność i ośmieszanie idei mediów publicznych w Polsce, a Polski w Europie - napisano w apelu.
"Na Was spada odpowiedzialność"
Jego autorzy przypominają, że "publiczne media są wspólnym dobrem wszystkich obywateli", a zmiana ich władz, "zwłaszcza w TVP, leży w interesie Polski". - Panie i Panowie Parlamentarzyści! Domagamy się niezwłocznego wybrania nowego jej składu realizującego obietnice WSZYSTKICH partii o odpolitycznieniu mediów. Jako obywatele wolnej, demokratycznej Polski domagamy się, by osoby posiadające mandat wyborczy do kierowania krajem wzniosły się ponad spory i animozje, i podjęły wspólnie niezbędne działania dla dobra wspólnego - oświadczyli sygnatariusze apelu.
Planowane zmiany prawa
Zgodnie z Ustawą o radiofonii i telewizji po odrzuceniu sprawozdania przez Sejm i Senat kadencja wszystkich członków Krajowej Rady wygasa w ciągu 14 dni, liczonych od dnia ostatniej uchwały o odrzuceniu sprawozdania. Wygaśnięcie nie następuje, jeśli nie zostanie potwierdzone przez prezydenta.
Po odrzuceniu sprawozdania nowa, pięcioosobowa KRRiT wybierana byłaby na podstawie obowiązującej ustawy, zgodnie z którą dwóch członków mianuje Sejm, jednego Senat i dwóch prezydent "spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu". W projekcie nowej ustawy medialnej zakłada się poszerzenie składu KRRiT do siedmiu osób - (trzech członków miałby wskazywać Sejm; po dwóch Senat i prezydent).
kaw//kdj
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP