Utrudnienie pacjentom dostępu do usług medycznych i specjalistycznych procedur zarzucił rządowi i Narodowemu Funduszowi Zdrowia w programie "24 Godziny" poseł Polski Plus Ludwik Dorn. - Mówi się o naszej złej woli. To jest fatalne - bronił się wiceminister zdrowia Jakub Szulc.
Ludwik Dorn, poseł Polski Plus, nie ma wątpliwości, że wpadki Narodowego Funduszu Zdrowia z ostatnich tygodni nie są przypadkowe. W służbie zdrowia - jego zdaniem - panuje chaos, a rząd robi wszystko, by oszczędzić na leczeniu Polaków i wydawać mniej z budżetu na służbę zdrowia. A wspiera go w tym Fundusz.
- Szef NFZ robi wszystko, by utrudnić pacjentom dostęp do drogich procedur i usług medycznych – stwierdził poseł. I wyliczył: - Mamy przypadek: mammografii, dializ, niestandardowej chemioterapii.
Jak doniosły media, według nowego zarządzenia NFZ, mammografii nie wolno robić, gdy pacjentka zgłasza "dolegliwości w obrębie piersi". W ten sposób kilkaset tysięcy kobiet może wypaść z programu wykrywania raka piersi.
Z kolei jak informowały "Fakty" NFZ zabronił niestandardowej chemioterapii w tych szpitalach, gdzie nie ma konsultantów wojewódzkich (opiniują każdy wniosek o podanie drogich leków). Po licznych protestach, NFZ wycofał się z tego rozwiązania, a premier pozbawił szefa NFZ jednomiesięcznej pensji.
"Zmarnowaliście szanse na reformy"
Jako przykład tego, że rząd oszczędza na leczeniu pacjentów, Dorn podał też zmiany w kierowaniu na specjalistyczne badania - kiedyś zlecał je lekarz, teraz lekarz specjalista. - To ewidentne utrudnianie dostępu do lepiej płatnych usług - powtórzył.
Zdaniem Dorna, rząd zmarnował szansę na reformę zdrowia i dlatego jest tak źle. – Ustawa koszykowa jest nic nie warta – wyliczał błędy rządu Dorn.
- Nie czuję się winny. Wykonaliśmy tytaniczną pracę jeśli chodzi o ustawy zdrowotne. Ale nie wszystkie obowiązują (część z nich zawetował prezydent Lech Kaczyński - red.). Pan nam zarzuca złą wolę, i to jest fatalne - odpierał atak Szulc.
- Niech pan znajdzie choć jeden przykład złej woli, jakoś nie znajduje ona odzwierciedlenia w tym co robimy i co było pokazywane dotychczas – bronił się Szulc. Wiceminister zdrowia nawiązując do medialnych doniesień ws. mammografii stwierdził: – Przecież ws. mammografii decyzji nie wydał szef NFZ, takie były zalecenia krajowego konsultanta.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24