Na 25 lat więzienia skazał kielecki sąd oskarżonego m.in. o kierowanie grupą przestępczą i zabójstwo 52-letniego Leszka K. w procesie gangu działającego na terenie woj. świętokrzyskiego i mazowieckiego. Na kary więzienia skazano także 21 pozostałych oskarżonych o kilkadziesiąt przestępstw.
Wyrok zapadł w poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Kielcach.
Prokuratura Okręgowa w Kielcach zarzuciła oskarżonym m.in.: rozboje, rozboje z użyciem niebezpiecznych przedmiotów, kradzieże z włamaniem, wymuszenia okupów za skradzione samochody, paserstwo, posiadanie i handel bronią, podpalenia, handel narkotykami, udział w grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Do przestępstw dochodziło od 2000 roku.
Grupie prokuratura przypisała szereg czynów kryminalnych popełnionych kilka lat temu na szkodę skarżyskiej firmy Wtórpol i jej pracowników - podpalenia, ostrzeliwanie domów, kradzieże, wymuszenia. Wśród zarzutów jest też napad z bronią w ręku na tira przewożącego papierosy o wartości miliona złotych, do którego doszło w Radomiu w lipcu 2001 r.
Wysokie wyroki
Szefowi gangu Leszkowi K., poza kierowaniem grupą i zorganizowaniem kilkudziesięciu przestępstw, zarzucono również dokonanie w czerwcu 2003 r. zabójstwa właściciela dyskoteki w Stąporkowie.
Wśród oskarżonych był Tadeusz G., skazany przez krakowski sąd na dożywocie za zabójstwa właścicieli i pracowników kantorów. Został też skazany za udział w zabójstwie w 1991 r. w Cedzynie pod Kielcami, trojga obywateli Ukrainy. Innym z oskarżonych był Marcin P., odsiadujący już dożywocie za zabójstwo w 2002 r. maturzysty z Suchedniowa.
Jak poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach Marcin Chałoński, sąd orzekł wobec Leszka K. łączną karę 25 lat pozbawienia wolności. Zasądzono wobec niego także obowiązek naprawienia szkody wobec pokrzywdzonych - od kilku do kilkuset tysięcy zł. Tadeusz G. usłyszał wyrok 15 lat więzienia, a Marcin P. – sześciu lat.
Wobec pozostałych 19 oskarżonych sąd orzekł kary m.in. 15 lat, 10 lat, ośmiu lat, pięciu lat oraz 10 miesięcy pozbawienia wolności. Dwoje ze skazanych ma kary w zawieszeniu. Część z nich musi też zapłacić kary grzywny.
Wyrok nie jest prawomocny.
22 akty oskarżenia wobec 149 osób
Sąd odczytywał wyrok i jego uzasadnienie przez kilka godzin. W procesie występowało 144 pokrzywdzonych – osób prywatnych i firm. Akt oskarżenia liczył 350 stron.
Część z oskarżonych doprowadzano na rozprawy z aresztu, kilku odpowiadało z wolnej stopy. Większość z nich ma zawodowe lub średnie wykształcenie. Prowadzili własną działalność gospodarczą, gospodarstwa rolne, niektórzy utrzymywali się z pracy dorywczej.
W sumie w sprawach związanych z Leszkiem K. prokuratura skierowała 22 akty oskarżenia wobec 149 osób. Dziewięć spraw zakończyło się prawomocnymi wyrokami skazującymi wobec 56 osób. 12 spraw pozostaje w biegu - część w sądach I instancji, inne - są po wyrokach w I instancji, przed rozpoznaniem albo w trakcie rozpoznawania przez sądy apelacyjne.
Przeciwko Leszkowi K. skierowano trzy akty oskarżenia. W sierpniu 2012 r. został skazany na 9 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności i karę grzywny. Od ub.r. w kieleckim sądzie okręgowym toczy się trzeci proces, w którym odpowiada m.in. K.
Autor: pk/tr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24