Stowarzyszenie Wolnego Słowa zaapelowało do prezydenta o pośmiertne odznaczenie Przemysława Gintrowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu odrodzenia Polski. Organizacja chce go nagrodzić za działalność opozycyjną w latach 1976-1989 oraz za całokształt działalności artystycznej. Gintrowski zmarł 20 października. Miał 61 lat.
List do Bronisława Komorowskiego wystosował prezes zarządu SWS Wojciech Borowik. Wylicza w nim szereg zasług Gintrowskiego. "Gintrowski był kompozytorem muzyki filmowej - przez następne dziesięć lat stworzył muzykę do ponad dwudziestu filmów fabularnych i seriali" i "koncertował poza oficjalnymi scenami (m.in. w pomieszczeniach warszawskiego Muzeum Archidiecezji)".
"Podporządkowany dzialalności podziemnej"
"Życie codzienne Gintrowskiego było całkowicie podporządkowane działalności podziemnej, przykładem dyspozycyjności była gotowość do prowadzenia koncertów organizowanych ze względów bezpieczeństwa jedynie z kilkugodzinnym wyprzedzeniem" - podkreśla Borowik. "Dlatego zwracam się do Pana Prezydenta z prośbą o pośmiertne odznaczenie Przemysława Gintrowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu odrodzenia Polski za działalność opozycyjną w latach 1976-1989 oraz za całokształt działalności artystycznej" - podsumowuje Prezes SWS.
Tworzył dla Wajdy, Zaorskiego. Napisał hymn "S"
Gintrowski urodził się w Stargardzie Szczecińskim w 1951 roku, ale przez całe życie związany był z Warszawą: tu skończył szkołę średnią, uczelnię, a także komponował i pracował. W 1979 roku z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim powołał trio, które przygotowało program poetycki "Mury". Tytułowa piosenka stała się nieformalnym hymnem "Solidarności" i symbolem walki z komunizmem. W 1980 r. powstał kolejny wspólny program tria - "Raj". Rok później Gintrowski z Kaczmarskim zdobyli II nagrodę w konkursie kabaretowym za "Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego" w Opolu, a także nagrodę na wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Wtedy też artyści pojechali do Francji na tournee. Gintrowski i Łapiński wrócili do Polski. Z powodu wprowadzenia stanu wojennego nie mogli kontynuować trasy z Kaczmarskim; odmówiono im paszportów. Kaczmarski pozostał na emigracji do 1990 roku. W stanie wojennym Gintrowski był aktywnym uczestnikiem drugiego obiegu kultury. Koncertował w domach, kościołach, w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Stworzył muzykę filmową do "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy, "Matki Królów" Janusza Zaorskiego, serialu komediowego Stanisława Barei "Zmiennicy" czy filmu "Tato" Macieja Ślesickiego oraz innych filmów i spektakli te
Autor: nsz//kdj / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Piotr Kosela