Polska

ABW przeszukała siedziby OLT Express. Tam wyprowadzano pieniądze z Amber Gold?

Polska

TVN 24OLT Express oferowało tanie loty samolotem

W śledztwie przeciwko Marcinowi P. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada także działalność upadłych linii lotniczych. Funkcjonariusze przeszukali wczoraj siedzibę OLT Express i kilku innych związanych z nią spółek, w których udziały miała Amber Gold - ustalił tvn24.pl. Śledczy badają czy pieniądze z Amber Gold były wyprowadzane do upadłych linii lotniczych.

Jak ustaliliśmy, funkcjonariusze zabrali dokumenty finansowe, które zostały w siedzibach OLT Express i związanych z nią spółek po ogłoszeniu upadłości.Śledczy - jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie - badają bowiem czy pieniądze z Amber Gold były wyprowadzane do upadłych linii lotniczych i powiązanych z nią spółek i czy później środki zostały wytransferowane poza Polskę. Nasze informacje o przeszukaniach potwierdził Maciej Karczyński, rzecznik ABW. Linie OLT Express powstały w 2011 roku w wyniku przejęcia przez strategicznego inwestora Amber Gold dwóch polskich przewoźników OLT Jetair oraz Yes Airways. Pod koniec lipca 2012 roku firma za pośrednictwem swojej strony internetowej poinformowała, że do odwołania zawiesza wszystkie rejsy regularne. Kilka dni później złożyła wniosek o upadłość.

Zarzuty dla prezesa

W piątek prezes Amber Gold Marcin P. usłyszał zarzuty dotyczące działalności parabankowej i podrobienia dokumentu w celu poświadczenia nieprawdy. Z kolei w czwartek od rana w siedzibie Amber Gold i kilku innych budynkach związanych z działalnością firmy trwały rewizje. Funkcjonariusze ABW szukali dokumentów związanych ze sprzedażą złota. Zabezpieczyli dziesiątki segregatorów z dokumentami.

Problemy Amber Gold

O spółce Marcina P. Amber Gold zrobiło się głośno właśnie wtedy, problemy finansowe zgłosił przewoźnik OLT Express. Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce działająca od 2009 r. Klientom oferowała wysokie oprocentowanie inwestycji - przekraczające nawet 10 proc. w skali roku.W grudniu 2009 r. KNF zawiadomiła Prokuraturę Rejonową w Gdańsku, że Amber Gold może prowadzić działalność bankową bez odpowiedniej licencji.

Autor: Maciej Duda, pk//mat/k / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości